Annelere doğum sonrası yarım gün çalışma tam maaş veriliyor

Annelere doğum sonrası yarım gün çalışma tam maaş veriliyor

Kadınların çalışma hayatlarındaki konumunu güçlendirmek amacıyla yapılan çalışmalar uygulanmaya devam ediyor. Anne olan hanımların çocuklarına ayıracakları zaruri vakit için yarım gün çalışma ve tam maaş imkanı sunuluyor.

Üretim ve hizmet alanlarında son yılların revaçta istatistiklerinin ilk sıralarında yer alan kadınların çalışma hayatlarındaki yerlerinin sosyal sorumluluklarından dolayı sekteye uğramaması adına bir dizi yeni çalışma yapılıyor.

Yapılan çalışmalar arasında hem ev hanımlarına iş imkanı sunuluyor hem de çalışma hayatında aktif rol alan kadınların doğum yaptıktan sonra iş çıkışı yapmamaları için yeni imkan ve uygulamalar yürürlüğe alınıyor.

Annelere Yarım Gün Çalışma İmkanı

Evlat sahibi olan ve zaruri olarak anneliğe vakit ayırması gereken hanımların çalışma şartlarında revizeler yapılıyor. Evden çalışmaya müsait bir işte görev alınıyorsa bu durum bir alternatif olarak işveren tarafından gündeme getiriliyor.

Diğer yandan doğum sonrası özellikle ilk aylarda çalışamayacak durumda olan kadın için yarım gün mesai imkanı sağlanırken maddi olarak bir dezavantaj yaşatılmaksızın tam maaş veriliyor. 

İşverene İŞKUR Desteği

Bahsi geçen durumda işverenlerin de mağdur olmaması amacıyla işveren personelin çalıştığı kadar ücreti takdim ederken, İŞKUR’da personelin tam maaş alabilmesi için işverene maddi destek sağlıyor.

14367-001.jpg İş arayanlara Cumhurbaşkanlığından müjde, yeni platform kuruldu 

Şartlar Nelerdir?

Analık izni adı altında verilen zaruri günlerin dışında, çalışan annelere ilk çocuk için 60, ikinci çocuk için 120 ve üçüncü çocuk için 180 yarım gün çalışabilme hakkı tanınıyor. Birden fazla çocuk doğumunda ise 30 gün ek süre tanınıyor.

Bu imkanlardan faydalanabilmek için; doğum süresi öncesine dair son üç yılda 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması gerekirken, ayrıca haftalık mesainin yarısı kadar fiilen hizmet vermiş olmak ve analık hali izninin bitmesinin akabinde 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR şubesine giderek başvuru yapmak gerekiyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.