1. HABERLER

  2. HABER

  3. Annelik İzni Bitiminde Memur Rapor Alırsa Yarım Gün İzin Hakkı Ne Zaman Başlar?
Annelik İzni Bitiminde Memur Rapor Alırsa Yarım Gün İzin Hakkı Ne Zaman Başlar?

Annelik İzni Bitiminde Memur Rapor Alırsa Yarım Gün İzin Hakkı Ne Zaman Başlar?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa göre doğum sonrası analık izni süresi sonunda rapor(Hastalık İzni) alan kadın memurun yarım gün çalışma izninin başlangıç tarihi ne zamandır?

A+A-

Devlet Memurları kanununun 104 maddesi (f) fıkrası ‘Doğum sonrası analık izni ( Doğum İzni ) süresi sonunda kadın memur, isteği hâlinde çocuğun hayatta olması kaydıyla analık izni bitiminde başlamak üzere ayrıca süt izni verilmeksizin birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilir. Çoğul doğumlarda bu sürelere birer ay ilave edilir.

Çocuğun engelli doğması veya doğumdan sonraki on iki ay içinde çocuğun engellilik durumunun tespiti hâllerinde bu süreler on iki ay olarak uygulanır. Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi hâlinde memur olan eşleri de, istekleri üzerine verilen sekiz haftalık iznin bitiminden itibaren bu haktan aynı esaslar çerçevesinde yararlanır. Memurun çalışacağı süreler ilgili kurum tarafından belirlenir." hükmü yer almaktadır.

Peki memur bu sekiz haftalık izninin bitiminden sora rapor kullanması durumunda yarım gün çalışma süresi ne zaman başlayacak?

Devlet personel başkanlığının bu konu hakkındaki görüşü ise 13 Nisan 2016 tarihli ve 29683 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 6 Seri No'lu Kamu Personeli Genel Tebliği ile memurun yarım gün izin süresinin, doğum sonrası analık izninin bitiminden itibaren birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı ay olduğu.

Bu itibarla memurun yarım gün izin süresinin doğum sonrası analık izninin bitiminden itibaren başlaması gerektiği, analık izninin bitiminde kullanılan hastalık izninin yarım gün izin süresinin başlangıç tarihini değiştirmeyeceği mütalaa edilmektedir, şeklindedir.

Bu görüş doğrultusunda analık izni sonrası rapor alan memur anne raporlu olduğu süre içinde yarım gün çalışma süresini tüketmeye başlayacağı anlaşılmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.