1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. AÖF ilahiyat lisans eğitimi talebi için KDK'ya başvuru yapıldı
AÖF ilahiyat lisans eğitimi talebi için KDK'ya başvuru yapıldı

AÖF ilahiyat lisans eğitimi talebi için KDK'ya başvuru yapıldı

Açıköğretimde ilahiyat lisans programına yer verilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuru yapıldı.

A+A-

Örgün Eğitim Okuyamayanlar Açıköğretim İlahiyat İstiyor
Ekonomik ya da sosyal şartları elvermeyen, yaşı geçen ya da çalışmak zorunda olan kişiler gibi örgün eğitime devam etme fırsatı olmayanlar açıköğretim fakültesinde lisans ilahiyat programı olmasını istiyor. Bunun için vatandaşlar tarafından ombudsmana başvuru yapıldı. 

Açıköğretim fakültesinde ilahiyat eğitimi veriliyor ancak sadece önlisans programı mevcut. Diğer yandan İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) eğitimi de veriliyor. Ancak başvurucular açıktan ilahiyat lisans mezunu olmak istiyor. Hem vatandaşların hem de diyanet personelinin bu eğitimden mahrum bırakılmaması istendi. 

Başvuruyu İnceleyen KDK, İlgili Kurumlardan Görüş Talep Etti. 
YÖK ile Anadolu, İstanbul, Atatürk Üniversiteleri Rektörlüklerine, Diyanet İşleri Başkanlığına ve sendikalardan görüş istendi. Üniversiteler böyle bir kararın YÖK'e ait olduğunu söyleyerek görüş bildirmekten çekindi. YÖK ise şu anda devam eden AÖF önlisans ilahiyat ve İLİTAM eğitimlerini hatırlattı. 

Diyanet cevabında önlisans mezunu olan ve lisans tamamlama fırsatından yararlanabilecek durumda 58 binden fazla personeli olduğunu bildirdi. Halen eğitime devam edenler de düşünüldüğünde böyle bir program açılırsa diyanet çalışanlarının yarısından fazlasının katılabileceği aktarıldı. 

Ombudsman bu bilgi ve belgeleri değerlendirdi ve açıköğretim lisans ilahiyat programına yoğun ilgi olacağına karar verdi. İLİTAM'ın mevcut ihtiyacı karşılamakta yetersiz olduğu tespit edildi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum