1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. AÖL Kayıtları Ne Zaman? AÖL Takvimi Belli Oldu
AÖL Kayıtları Ne Zaman? AÖL Takvimi Belli Oldu

AÖL Kayıtları Ne Zaman? AÖL Takvimi Belli Oldu

Örgün eğitime devam edemeyen öğrencilerin merakla beklediği açık öğretim lisesi yeni dönem kayıtları 21 Ağustos’ta başlayacak.

A+A-

AÖL Takvimi Belli Oldu
İlköğrenimini tamamlayan ancak liseye örgün olarak devam edemeyecek olanlar için açık öğretim liseleri büyük önem taşıyor. MEB tarafından AÖL işlemleri yürütülüyor. İsteyen her öğrenci eğitimine açık öğretim liselerinde devam edebiliyor. Bu liseler de tıpkı örgün eğitim gibi 4 yıl ve 8 dönemden oluşmaktadır. Tüm derslerini başarı ile geçen öğrenciler mezun olabilmektedir. 

MEB tarafından 2019-2020 eğitim-öğretim yılı AÖL takvimi açıklandı. Buna göre 1. dönem kayıtları 21 Ağustos’ta başlayacaktır. Kayıtlar 27 Eylül’e kadar devam edecek. Öğrenciler bu tarih aralığında kayıtlarını yaptırabilir. İster ilk kez liseye başlayacaklar için, isterse de örgün eğitimden açık liseye geçenler için bu süre içinde kayıt yaptırmak mümkündür. 

Kayıt süresinin başlaması ile I. dönem ders seçme ve sınav merkezi güncelleme işlemleri yapılabilecektir. Bu işlemler 18 Eylül’e kadar yapılabilir. Öğrenciler seçtikleri derslerden sınava tabi olacaktır. Bu sınav tarihlerinin ilanı ise 04 Aralık 2019 tarihinde yapılacaktır. 

AÖL kayıt tarihleri bu şekildedir. Eğitimine açık liseden devam etmek isteyen öğrenciler bu sürelere dikkat ederek kayıt ve ders seçme işlemlerini yapabilirler. İlgili tarihler geldiği takdirde yine size hatırlatmalar yapmaya devam edeceğiz. 

AÖL’den Mezun Olmak
Açık öğretim lisesinde örgün liselerde olduğu gibi dersler verilmektedir. Öğrenciler imam hatip AÖL ya da düz lise AÖL gibi seçimler yaparak liseye devam edebilirler. Bu seçimleri sayesinde örgün eğitim ile paralel dersler alacaklardır. Örneğin imam hatip seçenler meslek dersi alırken, diğerleri almayacaktır. Bu şekilde istedikleri lise türünden mezun olabilirler. Ancak nitelikli liseleri açıktan okumak mümkün değildir. 

Açık liseden mezun olmak için en az 8 okul dönemi tamamlanmalıdır ve en az 192 kredi doldurulmalıdır. Alanlı okuyan öğrenciler en az 80 alan kredisi ve 112 ortak kredi doldurmalıdır. Alansız olanlar ise 120 kredi ortak dersler ve 72 kredi seçmeli dersler kredisini tamamlamalıdır. Bu şekilde açık liseden mezun olmak mümkündür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.