Araç sahibi olan herkesi ilgilendiren o karar iptal edildi

Araç sahibi olan herkesi ilgilendiren o karar iptal edildi

Milyonlarca araç sahibini doğrudan ilgilendiren kararla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Trafik sigortası kapsamında yer alan zorunlu mali sorumluluk ödemeleri ile tazmin borcu ile ilgili hüküm verildi.

Uzun bir süredir tartışma konusu olan ve son olarak 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda belirlenen hükümler çerçevesinde trafik sigortası kapsamında yer alan zorunlu mali sorumluluk ödemeleri dahilinde güncel bir gelişme yaşandı.

Zorunlu mali sorumluluk sigortası olarak bilinen ve kayıtlara trafik sigortası geçen ödeme ile motorlu taşıtın işletilmesi sebebiyle üçüncü kişilere verilen zararda doğacak tazminatın hükmü dahilinde alınan karar resmiyet kazandı.

Motorlu taşıtın işletilmesi halinde muhatap olan üçüncü kişilere yönelik ilişkilendirilen zarar için; söz konusu olan cezai işlemin ve tazminatın sigorta teminat limiti dahilinde yer aldığı mevzuatının yürürlükte olduğu hatırlatıldı.

Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından dava konusu edinen durum ile ilgili olarak itiraz konusu mevzuat gerekliliklerinin sigorta şirketinin ilgili borcunun kapsamının hangi şekillerde belirleneceğini ifade eden AYM kararı ile; mali sorumluluk sigortası sözleşmesinden vuku bulmuş olan sorumluluğunun kapsamının düzenlenmediği açıklandı.

Bahsi geçen durum dahilinde idarenin düzenleyici nitelikte işlemi olması ile birlikte; genel şartlar ile belirlenen maddelerin geçerli hallerinin devam edilmesi yönünde karar çıkarken; gerekçeli haller ile birlikte " sigorta şirketinin zorunlu mali sorumluluk sigortası sözleşmesinden doğacak borcu, idare tarafından her zaman değiştirilebilir nitelikteki kurallar olan genel şartlara göre belirlenecektir.” İbaresinin kanuni müeyyide olarak yürürlükte yer alacağı açıklandı.

Üçüncü kişilerin etkilenmesinin önüne geçilmesi ve yetki sorunu yaşanmasının engellenmesi için; borç kapsamının hangi sınırlar dahilinde tespit edildiğinin kanuni dayanağının olmaması sebebi ile idareye geniş bir takdir yetkisinin tanındığının anlaşıldığı beyan edilmiş olup; Anayasa’nın 13 ve 48. maddelerine aykırı olarak işleyişe alınan her kararın kapsanması sureti ile verilen tüm kararların iptalinin gerçekleştiği ilan edildi.

AYM bu kararı alırken; söz konusu uzlaşmayı; motorlu taşıt işleten ile sigorta şirketinin yanında motorlu taşıt işletilmesi sebebiyle zarara uğrama riski ile karşı karşıya kalan üçüncü kişilerin, bireysel menfaatler arasındaki dengenin sarsılması etiğini dayanak gösterdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.