1. HABERLER

  2. HABER

  3. Araştırma Görevlileri İçin Emsal Karar
Araştırma Görevlileri İçin Emsal Karar

Araştırma Görevlileri İçin Emsal Karar

Üniversitelerde görev yapan araştırma görevlileri için mesai saatleri içerisinde fakülte binasında bulunmalarına gerek olmadığı Danıştay tarafından belirtildi. Emsal Karar...

A+A-

Danıştay 8. Dairesi tarafından verilen kararda araştırma görevlilerinin mesai saatleri içerisinde fakülte binalarında olmalarının zorunlu olmadığı ifade edildi. Bu sebeple verilen disiplin cezasının ise yersiz olduğu dile getirildi. Bu kapsamda araştırma görevlisinin kütüphanede olabileceği, farklı yerlerde proje yönetebileceği derslere girebileceği ifade edildi. 

Bu kapsamda mesai saatleri içerisinde izin dahi alınmaksızın eğitim ile ilgili faaliyetlerde bulunan araştırma görevlisine ceza verilemeyeceği de hükme bağanmış oldu. Ayrıca Danıştay’ın incelediği imza föyünde araştırma görevlisinin tam olarak mesai saatlerine uymadığı görülse de genel olarak uyumlu olduğu kanaatine de varılmıştır. 
Bu karar sadece araştırma görevlileri için değil akademik çalışma yapan diğer kamu görevlileri için de geçerlilik arz etmektedir. Zira verilen kararda akademik alanda çalışan kişiler ibaresi kullanılarak genel bir durum ortaya çıkarılmıştır. 

Her ne kadar verilen bu karara karşı oy kullanılmış olsa da çoğunluk kararın bozulmasını kabul etmiştir. Bu sayede ilk derece mahkemesinin kararı bozulmuş ve personele verilen cezanın kaldırılmasına karar verilmiştir. Bundan sonra da mesai saatleri içerisinde fakülte binasında olmayan kişilere yönelik olarak verilecek disiplin cezalarında bu hususun göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Böylelikle akademik personele geniş bir hareket alanı da açılmış olmaktadır.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.