Araştırma Görevlisi İlanına Sadece Bir Kişi Başvurabildi

Araştırma Görevlisi İlanına Sadece Bir Kişi Başvurabildi

Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından verilen bir araştırma görevlisi ilanına sadece bir kişi başvuru yapabildi.

Kişiye Özel İlan Şüphesi
Selçuk Üniversitesi Uluslar arası Ticaret bölümünde yayınlanan araştırma görevlisi ilanı kişiye özel hazırlandı şeklinde eleştirilere maruz kalmıştı. Bu ilana başvurular yapıldı ve sözlü sınav aşaması da tamamlandı. Sadece bir kişi sözlü sınava katılmaya hak kazanırken başka hiçbir aday şartları sağlayamadı. 

İlanın şartlarına baktığımızda ise adeta bir kişiyi tarif ettiği gözlemlenmektedir. Zira uluslar arası ticaret bölümüne işletme bölümü lisans mezunu aday aranmaktadır. Hâlbuki bu bölümün kendi lisans öğrencileri ve mezunları bulunmaktadır. Dolayısıyla bu durum şüphe uyandırmaktadır. İkinci bir husus ise İngilizce yüksek lisans yapıyor olmak şartıdır. Bununla birlikte İngilizce puanı da 85 ve üzeri almış olmaktır. İşte tüm bu şartları beraber yerine getirebilen belki de ülkede sadece bir kişi vardır. işte bu nedenle kişiye özel bir ilan olduğu aşikardır. Bu konuda itirazlar yükselmesine rağmen Selçuk Üniversitesi araştırma görevlisi alımını geri çekmedi ve süreci tamamladı. Tek başına sınava girerek kazanan aday ise görevine başlayacak. 

Liyakate en çok dikkat edilmesi gereken alanların başında akademisyenlik gelirken böylesi tablolarla karşı karşıya kalmak insanı üzmektedir. Zira bilim üretecek olan insanların en çok hak eden kimseler olması gerekiyor. Ancak bu sayede ülkemizde ilerleme kaydetmek mümkün olabilecektir. Ayrıca rekabet olmayan bir yerde gelişimin olmayacağı da en basit serbest piyasa kurallarından birisidir. İşte bu nedenle rekabet sağlanmalı, ilanlar mümkün olduğunca geniş bir aday kitlesine yönelik olarak yapılmalı ki gerçek hak sahipleri bulunabilsin. Bu durum akademik çalışmalarda da kendisini gösterecektir. 

Araştırma görevlisi dışındaki kadrolarda da benzer durumlar gözlemlenmektedir. Ancak bunlar kadro almak ile ilgili durumlardır. Dolayısıyla araştırma görevlisi ilanları çok daha büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca akademik kariyer hedefleyen gençlerimizin önünün kesilmemesi adına da bu durum son derece önemlidir. Toplu bir şekilde bunun önüne geçemediğimiz takdirde ülkemizden yurtdışına beyin göçü vermeye devam etmek zorunda kalabiliriz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum