1. HABERLER

  2. HABER

  3. Arkeolog ve Sanat Tarihçileri İçin Yeni İstihdam Alanı Oluşturulacak
Arkeolog ve Sanat Tarihçileri İçin Yeni İstihdam Alanı Oluşturulacak

Arkeolog ve Sanat Tarihçileri İçin Yeni İstihdam Alanı Oluşturulacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, müze ve ören yerlerindeki kazı sürelerinin 12 aya çıkarılacağını ve personel sayısının da artırılacağını açıkladı.

A+A-

Üniversiteler Kültür ve Sanat Yeri Olmalı
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Ersoy, kazı ve ören yerlerinde devam eden çalışmaların süresini 12 aya uzatacaklarını açıkladı. Böylelikle kazılardan daha etkili sonuçlar elde edeceklerini belirten Bakan Ersoy, aynı zamanda daha fazla personel istihdamı da sağlanacağını aktardı. öyle ki her bir kazı başkanlığı için 5 arkeolog ile birlikte 2 sanat tarihçisi ilavesi düşünülüyor. Bu sayılar minimum sayılar olurken ihtiyaç olması halinde daha fazla personel alımı da söz konusu olabilecektir.

İlave sayılar ile birlikte toplamda 600 ile 700 arasında arkeolog istihdamı sağlanacak iken 200 ile 300 arasında da sanat tarihçisi istihdamı sağlanması amaçlanıyor. Bu açıklamaların ardından işsiz durumda olan arkeoloji bölümü mezunları ile sanat tarihçileri büyük bir sevinç yaşadı. Zira iş alanlarında çok az sayıda iş imkanı bulunuyor. 

Bakan Ersoy’un bir diğer müjdesi de yine arkeoloji ve sanat tarihi bölümü öğrencilerine oldu. Bakan Ersoy arkeoloji ve sanat tarihi bölümü öğrencilerine kazı ve ören yerlerini ziyaretin ücretsiz olacağını aktardı. Bunun için müzekart yazılımında değişiklikler yapılacağını da aktardı. Akademisyenler için de indirimli olarak müzekartların verileceğini aktaran Bakan Ersoy bu sayede kazı yerlerine olan ilginin daha da çok artırılacağını ifade etti. 

Ülkemiz milyonlarca yıl boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapan oldukça eski bir kökene sahiptir. bu nedenle her bir karış topraktan büyük hazineler çıkmaktadır. Ancak imkanların kısıtlı olması nedeniyle bu kazıların pek çoğunda çalışmalar yeteri şekilde yapılamıyor. Dolayısıyla kazıların süresinin artırılması ve personel istihdamının artırılması da bu kazılardan elde edilecek başarıları da artıracaktır. Son derece önemli olan bu gelişmenin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Arkeoloji bölümü öğrencileri ve mezunları da Bakan Ersoy’un bu vaatlerini yakından takip edecek ve sonuca ulaşıp ulaşmadığını gözlemleyeceklerdir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.