1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Artan Obezite Sağlık Bakanlığı'nı Harekete Geçirdi
Artan Obezite Sağlık Bakanlığı'nı Harekete Geçirdi

Artan Obezite Sağlık Bakanlığı'nı Harekete Geçirdi

Ülkemizde obezite oranının %33,5 gibi yüksek bir orana çıkmasının ardından Sağlık Bakanlığı obezite merkezleri genelgesi yayınladı.

A+A-

Ameliyat İçin Ön Şart
Obezite olan kişilerin tedavisi için obezite merkezleri kurulması kararı önceden alınmıştı. Şimdi ise bu merkezlerde uygulanacak tedavilerin kapsamı yayınlanan yeni genelge ile netleştirildi. Buna göre vücut kitle endeksi 30'un altında olan kişiler için cerrahi operasyon yapılması mümkün olmayacak. 30'un üzerinde olanlar için ise ameliyat son çare olarak düşünülecek.

Sözleşme İmzalanacak
Obezite kimseler ile hekimler arasında sözleşme imzalanacak. Bu sözleşmede tedavi sürecinin kapsamı ayrıntılı bir şekilde çizilecek. Hastalar da bunu kabul ettiklerini imza altına alacaklar.

Obezite tedavisine başlanmadan evvel 1 haftalık kayıt süreci işleyecek. Bu süreçte hastanın tedaviyi olumsuz etkileyecek başka hastalıklarının bulunup bulunmadığı irdelenecek. Hastalık ile ilgili uzman hekimler bu konuda inceleme yapacak.

Kayıt süreci tamamlandıktan sonra ise hastalara 2 haftalık eğitim verilecek. Bu eğitim süresi içerisinde kişiye özel beslenme tarzı belirlenecek ve hedef kiloya nasıl ulaşılacağı anlatılacak. Anlatılanların %50'sini kavrayan başarılı sayılacak. 5 ay sonunda hedef kiloya ulaşılması amaçlanacak ancak bu kilonun 4 ay boyunca da korunması istenecek. Saymış olduğumuz aşamaları geçemeyenler bir sonraki aşamaya atlayamayacak. Sıkı bir takip ile sürdürülecek olan tüm bu süreç sonunda hastanın sağlığına kavuşması hedefleniyor. Hedef gerçekleşmezse alternatif ilaç tedavileri uygulanacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum