Asgari ücret ve AGİ YEP’e göre 2020 de zam oranı olası tutar

Asgari ücret ve AGİ YEP’e göre 2020 de zam oranı olası tutar

Asgari ücret ve asgari geçim indirim yeni ekonomi programına göre 2020’de zam oranı olası tutarı ne kadar olacak. Türk-iş 2 bin 578 TL ne maaş almanın dışındaki bir oran ile masada olmayacaklarını söylemişti. Asgari ücret ve AGİ YEP oranı ne kadar?

Asgari ücret ve asgari geçim indirimi oranları yeni ekonomi programı kapsamında 2020 zam oranı olası tutarı ne kadar olacağı detayları haberimizde. Türk-iş 2 bin 578 TL maaş oranının altına düşmesi halinde o masada yer almayacağını belirtmişti. Asgari ücret ve AGİ YEP oranı ne kadar olduğu hesapları şöyle açıklanıyor.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 2 Aralık'ta yaptı. Komisyonda işçileri Türk-İş, işveren kesimini TİSK, hükümeti ise Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı temsil ediyor.

Yeni Ekonomi Programı'na göre 2020 yılı enflasyon hedefi olan yüzde 8,5 oranında artış yapılırsa, brüt asgari ücret 2 bin 775 TL'ye, net asgari ücret de AGİ hariç 2 bin 191 TL'ye çıkabilir. Merkez Bankası enflasyon raporunda ve YEP'te 2019 yılı enflasyon tahmini yüzde 12 seviyesinde bulunuyor. Komisyon bu oranı esas alırsa brüt asgari ücret 2 bin 865 TL'ye, net asgari ücret de AGİ hariç 2 bin 262 TL'ye yükselir.

Komisyon, son toplantısını yine bakanlıkta yapacak. Komisyon ikinci toplantısını 10 Aralık'ta, üçüncü toplantısını 17 Aralık'ta yapacak. Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum