Asgari Ücret ve Diğer Tüm Çalışanlar! O Başvurular Sona Erecek

Asgari Ücret ve Diğer Tüm Çalışanlar! O Başvurular Sona Erecek

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yasal düzenlemelere yenileri ekleniyor. Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre Covid 19’dan etkilenen asgari ücretli ve diğer tüm çalışanları ilgilendiren başvuru süreci sona erecek. İşte detaylar…

Ekonomik ve sosyal hayat bazında yaşanan birçok radikal değişiklik ile birlikte gelinen son noktada normalleşme sürecine başlayan ve Koronavirüs (Covid 19) salgının etkilerinden kaynaklanan yaraları sarmaya çalışan Türkiye genelinde yeni yönetmelik ve bakanlık kararları yürürlüğe girmeye devam ediyor.

Kısa Çalışma Ödeneğinde Başvurular Sona Erecek

Bilindiği üzere yaşanılan Koronavirüs (Covid 19) sürecinin akabinde özellikle asgari ücretle çalışan vatandaşların işsizlik sorunu yaşamaması ve maddi olarak telafi çalışması dahilinde kısa çalışma ödeneklerinden faydalanan işyerleri ile çalışmalara devam etmeleri için sistem içerisinde kolaylık sağlanmıştı.

Yapılan açıklamalar ve pandemi sürecinde ilan edilen Cumhurbaşkanlığı kararı ile Resmi Gazete kararlarında yer alan ifadelere göre ilgili kısa çalışma ödeneğinden faydalanacak olan vatandaşlar için başvuru sürecinin sonlarına gelindiği ilan edildi.

3 Milyondan Fazla Kişi Kısa Çalışma Ödeneğinden Ücret Alıyor

Yapılan açıklamalara ve İŞKUR ile SGK tarafından edinilen istatistiklere göre 3 milyon 91 bin kişilik bir grup; hizmet olarak sunulan kısa çalışma ödeneğinden yararlanarak ücret tahsil etmeye devam ediyor. 

Son Tarih 30 Haziran

Başvuru yapmak için pandemi sürecini bekleyen veya süreç içerisinde daha sonraki koşullarda ihtiyaç sahibi olarak başvuru koşullarını sağlayan çalışan ve kurumlar  için verilen karara göre son başvuru tarihi 30 Haziran 2020 olarak ilan edildi.

Cumhurbaşkanlığı kararı ile uzatılması yönünde görüş beyan edilebileceğine dair şerh bulunan karar için inisiyatif kullanılmaz ve ilgili tarih üzerinden bir değişiklik yapılmazsa, başvuru işlemlerine dair yapılan teşebbüsler, 30 Haziran 2020 gün sonunun ardından kabul edilmeyecektir.

25 Mart Değişiklikleri

Konu ile ilgili olarak yapılan son değişikliklerde, kısa çalışma ödeneğinden faydalanacak olan çalışan sayısının artması için bir takım kurallar dahilinde kolaylık sağlanmıştı. Yürürlükte yer alan son maddelere göre; 3 yıl içinde 600 gün sigortalı olma şartı, 450 güne indirilirken, son 90 gün aynı işyerinde sigortalı olma koşulu da 60 güne indirilerek çalışanlara kolaylık sağlanmış oldu.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum