1. HABERLER

  2. HABER

  3. Asgari Ücretle Bir Aile Geçindirmek
Asgari Ücretle Bir Aile Geçindirmek

Asgari Ücretle Bir Aile Geçindirmek

Türkiye Kamu Sen tarafından yapılan araştırmalara göre 4 kişilik bir ailenin asgari geçim sınırı hesaplandı. Yapılan araştırmaya göre asgari geçim sınırı, bir kişinin aldığı asgari ücreti geçti. Asgari geçim sınırı asgari ücreti ne kadar geçti? Asgari ücr

A+A-

Haberimize ilk olarak 2017 yılında bekar, evli, çocuklu çalışanların asgari ücretini belirterek başlayalım.

Bekar bir kişi net olarak 1404 TL asgari ücret almaktadır. Bu kişi evli, 2 çocuk sahibi ve eşi de çalışıyorsa maaşı net 1444 TL olarak belirtilmiştir. Evli, 2 çocuk sahibi fakat eşi çalışmıyor ise 1470 TL aylık net maaş almaktadır.

2 çocuk sahibi, anne ve baba asgari ücretli işte çalışan bir aile düşünelim. Bir aylık toplam gelir 2888 TL olarak hesaplanacaktır.

Asgari ücret aylık maaş bilgilerini verdikten sonra Türkiye Kamu-Sen’in yapmış olduğu araştırmaya değinelim. Kamu-Sen Araştırma-Geliştirme Merkezi’nin hesaplarına göre mayıs ayında 4 kişilik bir ailenin minimum geçim sınırı 5.201 TL (5 bin 201) olarak belirtildi.

4 kişilik bir ailenin gıda ve barınma harcamaları da belli oldu. Buna göre Türkiye’de yaşamakta olan 4 kişilik bir aile gıda ve barınma harcalamaları için ortalama olarak 1.953 TL (bin 953) harcama yapmaktadır. 4 kişilik bu ailenin sağlıklarını kaybetmeden beslenebilmeleri için ayda ortalama 1.185 TL (bin 185) harcamaları gerekmektedir.

Kamu-Sen geçim sınırı dışında, yoksulluk sınırı, açlık sınırı gibi araştırma sonuçlarını da açıkladı. Açıklamalara göre bekar, çalışan bir kişinin açlık sınırı 1.945 (Bin 945) TL’dir. İş sahibi olan bir kişinin yoksulluk sınırı ise 2.252 TL (2 bin 252) olarak belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.