Asgari Ücretle Çalışan Taşeron İşçinin Hakları Nelerdir

Asgari Ücretle Çalışan Taşeron İşçinin Hakları Nelerdir

Çalışma hayatında emeğinin karşılığını asgari ücret olarak alan bir işçinin sosyal hakları ve özlük hakları nelerdir? Detaylar haberimizde…

Türkiye genelinde milyonlarca vatandaş çalışma hayatında ve hem üretim hanelerin hem de şirketlerin üretim mekanizmalarında emek verirken, geçimlerini ve hayatlarını işçi statüsünde çalışarak elde ediyor ve ülke genelinde bu sayı her geçen gün artıyor.

Ülke genelinde işçi statüsünde çalışan vatandaş sayısı 18 milyonu aşmış durumdayken bu rakamın üçte biri ise taşeron statüsündeki işçilerden oluşuyor ve işçilerin gündelik hayatta yaşadıkları mağduriyetler her geçen artarak devam ediyor.

Hem taşeron statüsünde çalışan işçilerin hem de normal işçi statüsünde emek veren işçilerin özellikle asgari ücret ile geçinmek zorunda kesimi için ise sosyal haklar ve özlük haklar hayati derecede öneme sahip oluyor.

Bahsi geçen sınırlılıklarda ve şartlarda işçilerin sahip oldukları haklar ise şu şekilde özetlenebiliyor: asgari ücret olarak takdim edilen maaşın en geç 20 gün gecikmesi halinde işçi iş bırakma hatta sözleşme akdini feshetme yetkisine sahiptir. Bu süre zarfında çalışılan tazminat da hak edilmiş olur.

Bir diğer hak olarak sigortasız çalışmama hakkı yer almaktadır. Burada önemli olan kriter sigortasız çalışan veya deneme süresi adı altında emeğinden istifade edilen işçinin kanuna aykırı bu durumu derhal mahkemeye taşıma hakkı bulunmaktadır.

Haksız yere işten çıkartılan bir taşeron işçinin durumu mahkemeye veya il müdürlüklerine ihbar etmesi ve kıdem tazminatı hakkındaki kazanımını da alabilmesi beklenmektedir. Tatil hakkı olan taşeron işçilerin ise her gün çalıştırılmasının yasak olduğu; haftada en az 1 gün; gün içinde dinlenme ve sözleşme akdinde mutabakata varılan bir yıllık izin hakkı bulunmaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum