1. HABERLER

  2. HABER

  3. Asgari Ücretli Ailelere Yardım Verilmesi İçin Kanun Teklifi Sunuldu
Asgari Ücretli Ailelere Yardım Verilmesi İçin Kanun Teklifi Sunuldu

Asgari Ücretli Ailelere Yardım Verilmesi İçin Kanun Teklifi Sunuldu

Asgari ücretle geçinen ailelerin çocuklarına kırtasiye yardımı ve eğitim ödeneği verilmesi için İYİ Parti tarafından kanun teklifi verildi. İYİ Parti Balıkesir Milletvekili TBMM Divan Katip Üyesi İsmail Ok tarafından TBMM’ye verilen kanun teklifi ile Mill

A+A-

Fırsat Eşitliği Hedefleniyor
İYİ Parti Balıkesir Milletvekili TBMM Divan Katip Üyesi İsmail Ok tarafından TBMM’ye verilen kanun teklifi ile Milli Eğitim Temel Kanununda değişiklik yapılmasını istedi. Bu değişiklikle asgari ücretli ailelere maddi destek sağlanacaktır. Asgari ücretle geçinen aileler, çocuğunu devlet okullarında okutuyorsa kırtasiye yardımından yararlanacaklar. Bu şekilde sağlanan eğitim yardımı isteğe bağlı olacaktır. Öğrenciler için kırtasiye gereçleri ücretsiz olarak dağıtılacaktır. 

Kanun teklifinin gerekçesinde öğrenciler arasında fırsat eşitliği sağlanabilmesi için bu yardımın gerekli olduğu belirtildi. Öğrencilerin yeteneklerinin önünde maddi engeller olmaması için aynı koşullara sahip olmaları gerekiyor. Maalesef gelir adaletsizliğinden ötürü asgari ücretli ailelerin çocukları da yeteneklerini keşfetmekte, bu alanda eğitim almakta zorlanıyor. 

Ülkemizde yasalarla fırsat eşitliği sağlanıyor olsa da fiilen bu durum yaşanmamaktadır. Maddi geliri yüksek olan aileler çocukları için daha iyi eğitim fırsatları sunabilirken, maddi durumu daha elverişsiz olanlar çocuklarının eğitim harcamalarını daha sınırlı tutmaktadır. Asgari ücretli aileler ise düşük gelir düzeyleri sebebiyle eğitime harcadıkları bütçeyi minimumda tutarlar. İşte verilen kanun teklifi ile asgari ücretli ailelere cüzi de olsa eğitim yardımı yapılması hedeflenmektedir. Böylece eğitim için ailelere bir nebze de olsa yardımcı olmak hedeflenmektedir.

Yasa Ne Zaman Hayata Geçecek?
Yasa teklifi TBMM Başkanlığına sunulmuştur. Meclis 1 Ekim tarihi itibariyle çalışmalarına başlamıştır. Böylece yakın zamanda görüşülmesi muhtemeldir. Ancak meclisin tatilde olduğu döneme ilişkin biriken yasa tekliflerinden ötürü en kısa sürede görüşülmesi mümkün olmayacaktır.

Yasa görüşülürken aynen kabul edilebileceği gibi değiştirilerek de kabul edilir. Diğer yandan yasa teklifinin mecliste kabul edilmeyerek reddedilmesi de mümkündür. Eğer yasa kabul edilirse asgari ücretle geçinen aileler istekleri halinde kırtasiye yardımı alabileceklerdir. Bu Aylık olarak mı ya da tek seferlik bir ödeme mi yapılacağı, ödeme miktarları, kaç çocuk için ödeme yapılacağı gibi hususlar yasanın çıkması ile belli olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.