1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari Ücretli Koronavirüs Nedeniyle Kısa Çalışma Ödeneğinden 1.752 Lira Alabilecek
Asgari Ücretli Koronavirüs Nedeniyle Kısa Çalışma Ödeneğinden 1.752 Lira Alabilecek

Asgari Ücretli Koronavirüs Nedeniyle Kısa Çalışma Ödeneğinden 1.752 Lira Alabilecek

Şartlar 2 ay çalışma ve 450 gün olarak değiştirildi. Önceki duruma göre 12 aylık süre boyunca asgari ücretli olarak çalışan bir işçi kısa çalışma ödeneğine başvurması durumunda 1752 lira ödeme alabilecek.

A+A-

Şartlar Esnetildi

Kısa çalışma ödeneği zor durumlarda başvurulan bir yöntemdir. Bu ödeneğin bütçesi işsizlik fonundan karşılanmaktadır. Normal şartlar altında son 3 yıl içerisinde 600 gün prim ödemek ve son 120 gün boyunca kesintisiz sigortalı olmak şartları yer alıyordu. Ancak Koronavirüs nedeniyle daha fazla kişinin yararlanabilmesi için bu şartlar esnetildi. Buna göre son 3 yıllık süre içerisinde 450 gün prim yatırmış olan ve son 60 gündür kesintisiz sigortalı olanlar bu imkandan istifade edebilecek.

Ne Kadar Ücret Ödenecek?

Kısa çalışma ödeneğinde son 12 ay boyunca alınan ücretin %60’ı esas alınmaktadır. Buna göre asgari ücretli bir çalışanın alacağı ödenek 1752 liraya tekabül etmektedir. Eğer kazanca esas yatırılan prim tutarı daha yüksekse alınacak ücret de daha fazla olacaktır. Ancak en yüksek tutar asgari ücretin %150’sini geçememektedir. Dolayısıyla en yüksek tutar 4.380 lira olabilecektir.

Ne Zaman ve Nerede Ödeniyor;

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanmak işverenin inisiyatifine bırakılmıştır. Dolayısıyla çalışanların böyle bir yetkileri bulunmamaktadır. İşverenin hangi işçilerin kısa çalışma ödeneğinden faydalanacağını bir listeyle bildirmesi gerekiyor. Bu listede yer alan kimseler ücretlerini PTT Bank üzerinden alabileceklerdir. Ödenekler bir sonraki ayın 5’inde hesaplara yatırılacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum