Asgari Ücretliler Bayram İkramiyesi Alacak mı?

Asgari Ücretliler Bayram İkramiyesi Alacak mı?

Kurban Bayramı'nın yaklaşması ile birlikte asgari ücretle çalışanlar kendilerine de bayram ikramiyesi olup olmadığını araştırmaya başladı. Emeklilere ödenen bayram ikramiyeleri sayesinde emeklilerin bayramları daha rahat geçirmesi sağlanmaktadır.

Emeklilere yılda iki kez ödenen bayram ikramiyeleri, asgari ücretli çalışanlara da verilecek mi merak konusu.

Yeni tip korona virüs Pandemi süreci hem işverenleri hem de çalışanları olumsuz etkilemiştir. Devlet tarafından sağlanan uygun krediler, teşvik ve destek paketleri sayesinde bu olumsuzluklar kısmen de olsa en az hasarla atlatılmaktadır.

Bu kapsamda; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son kabine toplantısı sonrasında: ''Ülke genelinde 5,5 milyon kişiye karşılıksız biner lira dağıtarak sıkıntılarını hafifletmeye çalıştıklarını, yine 4,5 milyon vatandaşın istihdamını kısa çalışma ödeneği, asgari ücret desteği, nakit desteği gibi yöntemlerle desteklediklerini anlatan Erdoğan, vergi ve sigorta primi ertelemeleriyle, düşük maliyetli kredi desteği gibi daha pek çok yöntemle büyüklü, küçüklü tüm işletmelerin ayakta kalmasını temin ettiklerini kaydetti.'' ifadelerini kullanmıştı.

Korona virüs tedbirleri kapsamında hükümetin açıkladığı paketlerde asgari ücretliler için kısa çalışma ödeneği yer aldı. Ücretsiz izine çıkarılan ya da salgından dolayı işten çıkarılan asgari ücretli çalışanlara devlet kısa çalışma ödeneği üzerinden maaşın yarısı kadar maaş ödemesi yapacak. Ancak asgari ücretliye bayram ikramiyesi verilmesi yönünde şu ana kadar herhangi bir açıklama gelmemiştir.

Peki Asgari Ücret AGİ dahil 2020 yılında ne kadar?

Asgari ücret 2020 yılı için brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak açıklanmıştı. Böylece geçen yıla göre net asgari ücret yüzde 15,03 oranında artmış oldu.

Asgari Ücret 2.943,00 SGK Primi % 14 412,02

İşsizlik Sigortası Primi % 1 29,43

Gelir Vergisi % 15 (*) 154,51

Asgari Geçim İndirimi 220,73

Damga Vergisi % 0,759 22,34

Kesintiler Toplamı 618,30

Net Asgari Ücret (**) 2.324,70

Peki AGİ 2020 Ne Kadar?

Asgari ücrette yapılan yeni artışla birlikte çalışanları yakından ilgilendiren AGİ rakamları Bekar bir işçi için 220 lira 73 kuruş, evli (eşi çalışmayan) işçi için 264 lira 87 kuruş, evli (eşi çalışmayan) 1 çocuklu işçi için 297 lira 98 kuruş, evli (eşi çalışmayan) 2 çocuklu işçi için 331 lira 9 kuruş, evli (eşi çalışmayan) 3 çocuklu işçi için 375 lira 23 kuruştur.

Öte yandan, 500 ve üzeri sigortalı işçi çalıştıran iş yerleri için 101 lira, 500'ün altında sigortalı işçi çalıştıran iş yerleri için ise 150 lira olan asgari ücret desteği, tüm işverenleri kapsayacak şekilde 75 lira olarak uygulanacak.

Asgari ücretlilere bayram ikramiyesi ödemesi ile ilgili bir gelişme olduğunda sizlerle sitemizde paylaşacağız.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum