Asgari Ücretlilere, memur ve emeklilere ev ve araba müjdesi

Asgari Ücretlilere, memur ve emeklilere ev ve araba müjdesi

Türkiye genelinde çalışan asgari ücretli vatandaşlar ile düşük-orta gelirli vatandaşların ön plana alındığı yeni bir ekonomik paket devreye alındı. Söz konusu pakete göre asgari ücretlilere, düşük gelirli vatandaşlara, memurlara ev ve araba imkanı sağlana

2020 yılının ilk günlerinden itibaren dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgının ekonomik etkileri devam ediyor. Türkiye ise yaşanan ekonomik sıkıntıların giderilmesi için yeni ekonomik paketlerini açıklıyor ve dar gelir sahibi vatandaşlara ev ve araç sahibi olma imkanı tanıyor.

Emekli ve Asgari Ücretli Vatandaşlara Kredi Müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamalarda yer alan bilgilere göre dar gelir mensubu olan haneler hedefe alınarak yeni bir desteklenme dönemi başlayacak. 2 Haziran 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ev ve araç kredileri özellikle emekli ve asgari ücretli vatandaşların da faydalanabileceği düzeyde temin ve tedarik edilecek.

4 Farklı Kredi İmkanı

Ev ve araç almayı planlayan; fakat güncel şartlarda artan fiyatlardan dolayı bu planlamalarını gerçekleştiremeyen dar gelirli vatandaşların hedef alınarak tasarlandığı kredi programları dahilinde 4 farklı ana kategori bulunuyor.

Memurların, asgari ücretlilerin, dar gelir sahibi vatandaşların da başvuru yapabileceği kredi paketleri için öncelikli olarak konut kredisi ve taşıt kredisi imkanı sunulurken; ayrıca tatil ve ihtiyaç kredileri için de fon ayrıldı.

1 Yıl Geri Ödemesiz Krediler

Hesaplanacak faiz oranlarına göre değişkenlik gösteren kredi imkanlarına göre; alınacak olan kredinin 1 yıl geri ödemesi yapılmaksızın çekimi mümkün olacak ve özellikle konut kredisinde 10-15 yıla kadar vade talep edilebilecektir.

0,64 oranında uygulanacak olan düşük faiz imkanı sıfır konut alımları için geçerli olurken; aynı zamanda 0,74 faiz imkanı ile 6 ay ve 12 ay geri ödemesiz ikinci el konut satın alımı da yapılabilecek.

Taşıt kredisi için de benzer uygulamalar yapılacak olup; ihtiyaç kredisi ve 6 ay geri ödemesiz tatil kredisi çekmek de mümkün olacak. Kamu bankalarından sunulan imkanlar dahilinde her vatandaş sadece bir kez bu uygulamadan yararlanabilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum