Asgari Ücretlilere Müjde! Kanun Teklifi Meclise Sunuldu

Asgari Ücretlilere Müjde! Kanun Teklifi Meclise Sunuldu

Türkiye genelinde Asgari ücretle çalışanlar için yeni bir kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Kanun teklifi konusu itibarı işle tüm asgari ücretlileri ilgilendirmektedir.

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman tarafından meclise sunulan Asgari ücretle çalışan vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren kanun teklifine göre, asgari ücret alan işçilerin maaşlarından gelir vergisinin alınmaması gündemde olacak.

Karaduman, asgari ücret karşılığında çalışan işçilerin aldıkları ücretin gelir vergisinden muaf tutulması amacıyla Gelir Vergisi Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifinde bulundu.

Saadet Partisi Milletvekili Karaduman, TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifinin gerekçesinde, “Halihazırda asgari ücretten yüzde 15 gelir vergisi kesintisi yapılması, zaten açlık sınırında yaşamak zorunda bırakılan vatandaşların mağduriyetinin artmasına sebep olduğu izahtan varestedir. Bu haliyle asgari ücret üzerinden alınan gelir vergisinin istisna kapsamına alınması zaruri bir hal almıştır.” ifadelerine yer verdi.

Böyle bir değişiklik ile devletin ciddi bir vergi kaybına uğrayacağı düşünülebilir diyen Karaduman, “Kamu harcamalarındaki israfın boyutu göz önüne alındığında, yapılacak tasarruflar ile asgari ücretin istisna kapsamına alınması pekâlâ mümkündür. Aralığı belirli olmayan zamanlarda vergi borçları bir kalemde silinen şirketlerin olduğu ülkemizde, hayata tutunmaya çalışan işçilerin aldığı ücretlerin gelir vergisi istisnası kapsamına alınması ve bu istisnanın sürekli olması izah edildiği üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal devlet olmasının da gerektirdiği bir zorunluluktur.” değerlendirmesinde bulundu.

Kanun teklifinin madde gerekçeleri aşağıdaki gibidir:

Madde 1 – Gelir Vergisi Kanununda müteferrik istisnaların sıralandığı 23 üncü maddeye eklenecek yeni fıkra ile 4857 sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesinde belirtilen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun belirlediği asgari ücret karşılığında çalışan işçilerin aldığı ücretin vergiden muaf tutulması amaçlanmıştır.

Madde 2 – Yürürlük maddesidir.

Madde 3 – Yürütme maddesidir.

Gelir Vergisi kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi

MADDE 1 – 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

 “4857 sayılı Kanunun 39 uncu maddesinde belirtilen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun belirlediği asgari ücret karşılığında çalışan işçilerin ücretleri.”

MADDE 2 – Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütülür.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum