Asgari Ücretlilere Müjde Ücretleriniz Yüksek Yatacak

Asgari Ücretlilere Müjde Ücretleriniz Yüksek Yatacak

Türkiye’de yaklaşık olarak 10 milyon civarında asgari ücretli çalışan vatandaş bulunmaktadır. Bu çalışanların ücreti Brüt 2943 Tl ve Net 2324 Tl olarak hesaplanıp çalışanların hesaplarına yatırılmaktadır.

Bilindiği üzere Brüt asgari ücret 1 Ay 30 gün üzerinden hesaplanmakta ve 2943 Tl ve Net asgari ücret 2324 Tl olarak çalışanların hesaplarına yatırılmaktadır. 

Asgari ücret Günlük olarak hesaplandığı zaman Brüt 98.10 Tl ve Net 77.46 Tl rakamı çıkmaktadır. Asgari ücret hesaplamaları 1 Ay 30 gün olarak hesaplanmaktadır. Ancak bazı ayların 31 gün çekmesi nedeniyle bu aylarda asgari ücret alan çalışanların maaşları daha yüksek yatmaktadır. Aradaki bir günlük fark asgari ücretli çalışanlara iş yerleri tarafından ödenmektedir. Tüm bu hesaplamalar dikkate alındığı zaman asgari ücret miktarı yılda sayılmayan 7 gün için Brüt 686.7 Tl - Net 542.22 Tl ödeme eklenerek yapılması gerekiyor. 

2020 senesinde net olarak 2324 lira ve Brüt olarak 2943 lira olarak belirlenen asgari ücret bazı aylarda daha yüksek yatıyor. Bu ücretler içerisinde asgari geçim indirimleri de yer alıyor. Aynı zamanda asgari ücretli olan vatandaşlardan her ay 839 lira prim ve vergiler kesiliyor. Sene sonuna kadar kesintiler devam ediyor. 

Bu noktada asgari ücret ile çalışan vatandaşların bu durumu dikkate alarak maaş bordrolarını takip etmeleri gerekiyor. Yıl çerisinde Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Ağustos, Ekim ve Aralık aylarında çalışılan fazladan bir gün için de ücretler asgari ücretlere ekleniyor. 

Bu hesaplamalar dikkate alındığında asgari ücretle çalışan vatandaşlara fazladan çalışılan günler için hesaplanan ücret eklenecek olduğundan Mayıs ayı maaşları yüksek yatacaktır.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
26 Yorum