1. HABERLER

  2. HABER

  3. Asgari ücretlileri ilgilendiren torba yasa teklifi kabul edildi
Asgari ücretlileri ilgilendiren torba yasa teklifi kabul edildi

Asgari ücretlileri ilgilendiren torba yasa teklifi kabul edildi

Geçtiğimiz hafta içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan torba yasa teklifinin kabul edildiği açıklandı. Yasa içerisinde asgari ücretli çalışanları da ilgilendiren birçok madde yer alıyor. İşte teklifin detayları…

A+A-

2020 yasama yılı dahilinde alınacak kararlar ve TBMM tarafından onay verilecek kanunlar milyonlarca vatandaş tarafından merakla takip ediliyor. Yaşanan son gelişmelerin akabinde milyonlarca vatandaşı doğrudan etkileyen birçok madde üzerinde uzlaşı sağlandığı açıklandı.

Torba Yasa Teklifi Kabul Edildi

İçerisinde birçok maddi ve sosyal düzenleme barındıran torba yasa teklifi bilindiği üzere geçtiğimiz hafta başında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonuna iletilmişti. Söz konusu teklifler Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Torba Yasa Teklifinde Neler Var?

İlgili yasa teklifinde özellikle çalışanları ilgilendiren birçok düzenleme yer alıyor. Yapılan son onaylamanın ardından; 2020 yılı dahil olmak üzere herhangi bir sektör ayırmaksızın İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak fon ayrılacak. Buna göre de işverenlere ödeyecekleri sigortalara mahsuben günlük 2,50 lira, aylık 75 lira asgari ücret desteği temin edilecek.

Sigortalı ve işveren hisselerine ait sigorta primlerinin devlet tarafından karşılandığı durumlar da söz konusu oluyor. Bu durumlarda ise ödenecek sigorta priminin İşsizlik Sigortası Fonunca karşılanacak tutardan az olmasına bakılacak ve işlemler sigorta prim borcu kadarıyla hesaplanacak.

Asgari ücretli çalışanların kapsandığı bir başka düzenlemeye göre ise; Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu maddelerinde uzlaşıldığı üzere; TİS’e bağlı özel sektör işverenlerine ait işyerlerine de 256 TL esas alınarak prim esaslı günlük kazanç tutarı üzerinden işlem yapılacak.

Kabul edilen yeni torba yasa içerisinde acele kamulaştırma, elektronik ortamda işyeri beyanı ve dernek üyelerinin üyelik azil veya asıl işlemlerinde 30 gün süre içerisinde işlem yapma zorunluluğu da bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum