Asgari ücretliye 1752 TL ödeme başvuruları başladı

Asgari ücretliye 1752 TL ödeme başvuruları başladı

Koronavirüs salgını sebebi ile ekonomik anlamda birçok tedbir uygulanan Türkiye’de milyonlarca çalışanı ve işvereni doğrudan etkileyen kısa çalışma ödemesi ile ilgili olarak yapılacak başvurulara dair bilgiler belli oldu. Asgari ücretliye 1752 TL ödenecek

Türkiye genelinde hem sosyal hem de ekonomik anlamda tedbirler alınmaya devam ederken; yakalanan Koronavirüs salgını ile ilgili önemli tedbir çalışmaları uygulanmaya devam ediyor. Ekonomik tedbir paketinden çıkan karara göre ise her çalışana kısa çalışma ödemesi ve asgari ücretli çalışana da 1752 TL ödeme yapılacak!

Başvurular Başladı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından takip edilen çalışma dahilinde uygulanacak olan kısa çalışma ödemesi için başvurular başladı. Başvuruları işverenler, salgın döneminde görev yapamayan personellerine maaş temin edebilmek için yapacak olup; bugünden itibaren internet üzerinden başvurular kabul edilecektir.

600 Gün Prim Şartı

İlgili çalışmadan faydalanabilmek için kısa çalışma başladığı tarihten önce 120 gün hizmet akdi şartı sağlanması gerekmektedir. ücret ödemesinden yararlanabilecek olan vatandaşlar ise 3 yıl içerisinde 600 prim günü ödemesi yapmış olmalıdır.

İşverenler başvurularını tamamladıktan sonra İŞKUR tarafından belirlenen usuller ile incelemeye alınacak ve akabinde uygun görülmesi ile KEP adresi üzerinden online kanallar belirlenecek ve işverenin başvuru ve maaş tahsil işlemleri gerçekleşecektir.

En Az 1752 TL Ödeme Alınacak!

Kısa çalışma ödeneği için asgari ücretlilerin taban rakam olarak belirlenmesi ve asgari ücretlilere 1752 TL maaş ödemesi yapılmasına karar verildi. Aynı zamanda üst sınır olarak ise kademeli artış olacak ve 4380 TL kısa çalışma ödemesi almak mümkün olacaktır.

İşten ayrılan vatandaşların mağdur olmaması için yapılan çalışmar sonucunda her ayın 15'inde PTT vasıtası ile ödemeleri tahsil etmek mümkün olacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum