1. HABERLER

  2. HABER

  3. Asker, Polis, Memur, Öğretmen, Öğrencilere Sosyal Medya Soruşturması
Asker, Polis, Memur, Öğretmen, Öğrencilere Sosyal Medya Soruşturması

Asker, Polis, Memur, Öğretmen, Öğrencilere Sosyal Medya Soruşturması

Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımların etki alanı genişlerken, söz konusu mecralarda yapılan paylaşımların cezası da ağırlaştırılıyor.

A+A-

Milyonlarca vatandaşın bir sosyal kimlik üzerinden internet platformlarında fikir beyan etmelerinin sorunlu bir sürece işaret edeceğini belirten bir karara imza atılarak, bahsi geçen platformlarda siyasi paylaşım yapanların cezalandırılacağı gündeme geldi.

İlgili haber basına yansırken bu kararın alınmasında onay veren kurum ise Milli Eğitim Bakanlığı Müdürlüğü oldu. İzmir’in Torbalı ilçesi MEB Müdürlüğü konu ile ilgili resmi kararı okul müdürlüğüne ileterek, dikkat çekilen vakaların tespit edilmesi yönünde karar paylaştı.

Bildiriyi doğrudan okullara ileten MEB Müdürlüğü’nün aldığı karar neticesinde özelliklerde okullarda siyasi otoritenin eleştirildiği paylaşımların kati suretle yasaklandığı ve bu durumun hukuki sonuçlar doğuracağı belirtildi.

Cezai yaptırımı olacağı ileri sürülen karar ile ilgili olarak ise bir karşı açıklama da sendika yetkililerinden geldi. Torbalı Eğitim Sen Temsilciliğinden yapılan açıklamaya göre alınan kararın öncelikle okullarda eğitim adına söz sahibi olan emekçilerin yok sayılarak alınmış karar olduğu ibresi düşüldü.

Bu durumun bir çözüm değil, eğitim kalitesini de olumsuz etkileyecek bir ceza süreci olduğuna vurgu yapan sendika temsilciliği, bahsi geçen durumlarda karar verici mercilerin eğitmenler olduğu noktasında da fikir beyan etti.

Karardan sonra sosyal medya üzerinden siyasi paylaşım yapan kamu personelleri hakkında da yasal işlem başlatılması bekleniyor. Kamu kurumunda çalışan asker, polis, öğretmen, memur ve öğrenciler aynı durum ile karşı karşıya kalabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum