1. HABERLER

  2. ASKERİ ALIMLAR

  3. Askeralma, Bedelli Askerlik Ücret ve Başvuru Tarihi MSB İlan Etti
Askeralma, Bedelli Askerlik Ücret ve Başvuru Tarihi MSB İlan Etti

Askeralma, Bedelli Askerlik Ücret ve Başvuru Tarihi MSB İlan Etti

Milli Savunma Bakanlığı tarafından askeralma, bedelli askerlik, bedelli askerlik ücreti ve başvuru tarihi ilan edildi. Adaylar hangi tarihte başvuru yaparak kura işlemine kalabilecek?

A+A-

Milli Savunma Bakanlığı Askeralma, Bedelli askerlik ücreti ve başvuru tarihlerini ilan etti. Adaylar nasıl başvuru yapacak, ücretleri nereye yatıracak ve kura tarihi ne zaman gibi soruların cevapları verildi.

MSB duyurusu şöyle; 7179 sayılı Askeralma Kanunu gereğince Askeralma Yönetmeliği yürürlüğe girinceye kadar yükümlüler tarafından yapılacak işlemler ve uygulanacak faaliyetler müteakip maddelerde açıklanmıştır.

Yedek subay ve yedek astsubay olma hakkına sahip olanlar; 2019'da silahaltına alınmak isteyenlerden yoklaması olmayanlar 16-31 Temmuz 2019 (dahil) tarihleri arasında e-Devlet veya askerlik şubesinden yoklamalarını yaptıracak ve bedelli askerlik, yedek subay, yedek astsubay ve erbaş/er tercihlerini yapacaktır.

2019'da sevke tabi olup yoklaması bulunanlar 16 Temmuz-31 Ağustos 2019 (dahil) tarihleri arasında e-Devlet veya askerlik şubesinden bedelli askerlik, yedek subay, yedek astsubay ve erbaş/er tercihlerini yapacaktır.

İki veya üç yıllık meslek yüksek okulu mezunu yoklama kaçaklarından yedek astsubay olmak isteyenler, 31 Temmuz 2019'a (dahil) kadar yoklamalarını yaptıracaktır.

Yedek subay ve yedek astsubay olarak seçilmeyen yükümlüler askerlik hizmetini erbaş/er olarak yerine getirecektir.

Bedelli askerlik hizmeti kapsamında; Yararlanacak yükümlülerin başvuruları 16 Temmuz 2019'da başlayacak, kura işlemi 2020 Ocak ayında yapılacak ve duyurulacaktır. Hak sahiplerinin bir aylık temel askerlik eğitimi için silahaltına sevkleri 2020 Mart ayından itibaren başlayacaktır.

Kanunun yürürlüğe girdiği 26 Haziran 2019'da (dahil) yoklama kaçağı, bakaya veya saklı durumda olanlar, ödemelerini 01 Kasım 2019'a (dahil) kadar; diğer hak sahibi yükümlüler ise 31 Aralık 2019'a (dahil) kadar yapacaktır.

Bedelli askerlik 2019 yılı bedeli 33.230 (otuz üç bin iki yüz otuz) TL'dir. Ödemeler; Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası ile PTT Şubelerine veya mal müdürlüklerine yapılacaktır.

2019 yılı dövizle askerlik ücreti 5.442 (beş bin dört yüz kırk iki) Avro'dur. Mevcut uygulamaya devam edilecektir.

İdari para cezası alanlardan; 26 Haziran 2019 (dahil) itibarıyla askerlik hizmetini tamamlayanlar ile silahaltında bulunanların, 26 Aralık 2019'a (dahil) kadar silahaltına alınacakların ödenmemiş idari para cezaları tahsil edilmeyecektir.

2020 yılında silahaltına alınacak 2000 doğumlular ve bunlarla işleme tabi daha yaşlı doğumlu yükümlüler 16 Temmuz-31 Aralık 2019 (dahil) tarihleri arasında e-Devlet üzerinden veya askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat ederek bedelli askerlik, yedek subay, yedek astsubay ve erbaş/er tercihlerini yapacaktır. Bu duyuru 7179 sayılı Askeralma Kanunu'nun 27'nci maddesi gereğince yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.