Askeri Personeller Bekçilik Hakkı İstiyor!!

Askeri Personeller Bekçilik Hakkı İstiyor!!

3269 sayılı Kanuna tabi olarak çalışmış ve görevinden kendi isteği ile veya sağlık sebebi ile ayrılmak zorunda kalan askeri personeller kendilerine Bekçilik hakkı verilmesini istiyorlar.

3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5 inci maddesinde "…Yaş sınırı nedeniyle Silahlı Kuvvetlerden ayrılacak olanlardan istekliler, merkezi yönetim bütçe kanunlarında yer alan sınırlamalara tabi olmaksızın, Milli Savunma Bakanlığı, MSB ANT Başkanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri (Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dahil) kadrolarında emekli aylığına hak kazandıkları tarihe kadar Devlet memuru olarak istihdam edilirler. Atama işlemleri yaş sınırının dolmasından önce tamamlanır ve atanılan görevin aylık ve diğer mali haklarına göreve başlanılan tarihten itibaren hak kazanılır. Bunların uzman erbaşlıkta geçen hizmet süreleri 2/2/2005 tarihli ve 5289 sayılı Kanun hükümleri dikkate alınmak suretiyle, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri tavanı aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilir. Bu fıkra uyarınca atama işlemine tabi tutulanlara 16 ncı maddenin ikinci fıkrasında yer alan ikramiye ödenmez. Bu fıkranın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle belirlenir…" hükmü yer almaktadır.

Ancak ilgili kanun hükmü gereğince görevinden ayrılmış olan askeri personeller başka bir kuruma açıktan atanma talebinde bulunduklarında bazı sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu personeller ya atamaları yapılmayarak açıkta kalmakta ya da az bir kısmı yeni bir kuruma atanabilmektedir. Atanmada karşılaşılan sorunların başında işe alınma sürecinde referans gelmektedir.

İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU yaptığı açıklamada toplamda 20 bin Bekçi alımı yapılacağını belirtti. Bu açıklama 3269 sayılı kanuna tabi olarak çalışmış ve gerek kendi isteği ile ve gerekse sağlık sorunlarından dolayı ayrılan askeri personeller için umut ışığı oldu.

Bekçilik kadrolarına 3269 sayılı kanuna tabi olarak çalışmış ve gerek kendi isteği ile ve gerekse sağlık sorunlarından dolayı ayrılan askeri personellerin değerlendirilmesi ve tecrübelerinden faydalanılması ile aile bütünlüğünün sağlanması amaçlanmalıdır.

3269 sayılı kanuna tabi olarak görev yapan askeri personellerin kolluk görevini yerine getirdiği yine aynı şekilde Bekçilerin de kolluk görevi yürüttüğü dikkate alındığında verilecek böyle bir kararın ne derece isabetli olacağı aşikardır.

Dolayısı ile yeni planlanacak bekçi kadrolarından, sözleşmesinin bitmesini müteakip kendi isteği ile veya sağlık sorunları sebebiyle ayrılan askeri personeller kendilerine kontenjan verilmesini talep etmektedirler.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
22 Yorum