Askerin İntihar Vakasında Vazife Kararı Çıktı

Askerin İntihar Vakasında Vazife Kararı Çıktı

Askerlerin ve özellikle dönemsel askerlerin yoğunlukla vakalara karıştığı intihar olaylarında, gelişen son dava sonucunda emsallerinden farklı bir karar çıktı.

Bir askerin er veya erbaş görevinde bulunurken intihar etmesinin kayıtlara vazife sorumluluğunda gelişen bir olay olarak kaydedilmemesi olayında açılan bir davada emsal karar açıklandı.

Askerlik görevi sırasında mahkeme intihar vakasının askerlik görevi ile de bağlantılı olduğuna hükmedecek bir kararı onadı. Verilen karara göre askerlik görevini yaparken intihar eden er veya erbaşlar için vazife malulü statüsünde muamele ile kayıt edilmesi hükmü verildi.

15 Temmuz sürecinden sonra Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin kapatılmasının akabinde askeri yargılamalar da sivil mahkemelere geçmişti. Yaşanan bu idari durumdan sonra askerlik ile ilgili alınan kararlar ile geçtiğimiz dönemler içinde yaşanan mağduriyetlerde de haklı sonuçlar karara bağlanmaya başladı.

Ailesinin açtığı dava neticesinde emsal dava niteliği kazanan olayda; askerlik görevi sırasında intihar eden er Murat Can yaşanan olaydan on yıl sonra vazifeden dolayı malul sayıldı ve ailesine bu statü gereğince maaş bağlanacağına hükmedildi. 

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.