1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Askerlik Borçlanması ile Kamu İşçisinin Kıdem Tazminatı
Askerlik Borçlanması ile Kamu İşçisinin Kıdem Tazminatı

Askerlik Borçlanması ile Kamu İşçisinin Kıdem Tazminatı

Askerlik borçlanması ile kamuda çalışan işçilerin tazminatı artıyor mu? Kamuda çalışan işçiler, askerlik borçlanmasıyla birden fazla avantaj elde ediyor!

A+A-

Taşerona bağlı olarak çalışırken kamu kurumlarında 4/D kadrosun ile yer alan işçiler askerlik borçlanmasının sağladığı avantajları değerlendirme hakkına sahiptir.

Askerlik Borçlanması Fırsatı
Kamuda çalışanların askerlik borçlanması, erkek çalışanlar açısından eksik prim gününün tamamlanması açısından önemli. İşe girmeden önce askerlik yapılmışsa, sigorta başlangıcının tarihini öne çekmek açısından olanak sağlanıyor. Bu iki hak sayesinde, erkek çalışanların avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Kamuda çalışan işçiler askerlik borçlanması yaptığında, bunlara ilave olarak kıdem tazminatı avantajının olduğunu söyleyebiliriz.

Askerlik borçlanmasının kamuda çalışanlarına sunduğu fırsat, taşerona bağlı çalışırken Nisan ayında kadroya geçen 4/D’li işçileri de kapsıyor. Evet, kadroya geçen taşeronlar da tıpkı diğer kadrolu çalışanlar gibi askerlik borçlanması yapabilir.

Kıdem Tazminatı Detayı
Özel sektördeki işçilerin askerlik borçlanması, kıdem tazminatı açısından bir fayda sağlamıyor. Ancak kamuda çalışan işçiler için kıdem tazminatı kapsamında da askerlik borçlanması avantajlı oluyor. Kamu işçisinin askerlik borçlanması yaptığı süreler kıdem tazminatı süresine ekleniyor.

Her yıla 30 gün üzerinden kıdem tazminatı ödenir. Bu durumda kamuda çalışanların askerlik borçlanması kıdem hesaplanması 18 ay askerlik borçlanması ile birlikte, 1.5 kat arıyor. Son brüt maaşının 1.5 katından ilave yapılarak kıdem tazminatı ödemesi yapılacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.