Askerlikte Celp Tarihleri Değişiyor

Askerlikte Celp Tarihleri Değişiyor

Askere alma süreçleri içerisinde vatandaşların takip ettiği askere alım takvimi olarak işlev gören celp dönemlerinde değişikliğe gidilecek.

Yeni askerlik sistemi henüz bütün maddeleri ile açıklanmadı ve hemen her gün konu ile ilgili yeni düzenlemeler ve yapılması uygun görülen yeni değişikliklere dair bilgiler basına yansımaya ve kamuoyunun bilgisine sunulmaya devam ediyor.

Askere alma sürecinde vatani görevini yapacak olan vatandaşların süreç içerisinde başvuru veya takvim bazında eğitim vs. sebeplerle erteleme kararı verebildikleri celp dönemlerinin de takvim aralıklarında değişiklikler yapılacağı açıklandı.

Yapılan açıklamalar henüz resmiyet kazanmazken, ilgili düzenlemenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen ve milletvekillerinin katılım gösterdiği kapalı grup toplantısında görüşüldüğü bildirildi.

Askerlik sürecinin daha da hızlı bir sistem ile daha fazla vatandaşın aynı anda daha fazla kapasite ile Türk Silahlı Kuvvetleri birimlerinde görev almasının olanağı olarak görüşülen değişikliğe göre, her yıl 4 kez yapılan ve 3 ay aralıklar ile ilan edilen celp dönemlerinin aralıklarının kısalacağı bilgisi verildi.

Bundan önce 3 ayda bir kere yapılan celp ilanlarının bundan sonraki süreçte, ilgili düzenleme üzerinde mutabakata varılmasının akabinde yılda 12 defa ve her ay yapılacağı açıklandı.

İlgili düzenlemenin 2019 Temmuz ayı sonrası yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.