1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Ataması Yapılan Sözleşmeli Öğretmenler Hangi Belgeleri Hazırlamalı?
Ataması Yapılan Sözleşmeli Öğretmenler Hangi Belgeleri Hazırlamalı?

Ataması Yapılan Sözleşmeli Öğretmenler Hangi Belgeleri Hazırlamalı?

Geçtiğimiz günlerde kura çekilerek ataması tamamlanan 20 bin öğretmen, yeni görev yerine başlarken hangi belgeleri sunacaktır?

A+A-

Belgeler Yayınlanmaya Başlandı
20 bin sözleşmeli öğretmen atama kurasının çekilmesi ile öğretmenlerin atandıkları yerler belli oldu. Her öğretmen atandığı yer il milli eğitim müdürlüğünün istediği evrakları hazırlayacaktır. 81 ilden 79’una öğretmen ataması yapılmıştır. Bu nedenle 79 farklı il milli eğitim müdürlüğü tarafından duyuru yayımlanarak istenen belgeler ilan edilecektir. Öğretmen atandıkları yer il milli eğitim müdürlüğünü takip etmelidir. 

Şimdiden birkaç il milli eğitim tarafından istenen belgeler yayımlandı. Yayımlanan belgeler istendiğinde genel hatları ile aynı olduğu görülüyor. Atanma heyecanı yaşayan adayların merakını gidermek üzere genel listeyi sizinle paylaşıyoruz. Ancak dediğimiz gibi her öğretmen atandığı yer il milli eğitimin yayınlayacağı listeyi takip etmelidir. Bu listeden eksik ya da fazla bazı belgeler istenebilir. 

İşte O Belgeler
Lisans diploması veya geçici mezuniyet belgesinin aslı veya onaylı örneği sunulacaktır. E devlet üzerinden alınan diploma belgesi de geçerli olacaktır. Pedagojik formasyon programı/pedagojik formasyon eğitimi sertifikası sunulmalıdır. Ayrıca son altı ay içinde çekilmiş 6 adet vesikalık fotoğraf, mal bildirimi, elektronik başvuru formunun onaylı örneği, sağlık durumu yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir durumu olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu ve adli sicil belgesi sunulacaktır. 

Atanan öğretmenler için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması henüz yapılmamıştır. Bu soruşturmanın yapılabilmesi için güvenlik soruşturması formu doldurularak teslim edilecektir. Soruşturması olumlu sonuçlananlar göreve başlayacaklardır. Soruşturması tamamlanan adaya tebligat yapılacaktır. 

İstenen bu belgeler eksiksiz olarak tamamlanmalı ve ilçe milli müdürlüklerine sunulmalıdır. Engel durumu olmayanlar göreve başlayacaktır.

Öğretmenlerin ataması yapılan branşlara ilişkin özel olarak belge istenebilmektedir. Örneğin orta öğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans, ilköğretim sınıf öğretmenliği ya da İngilizce öğretmenliği sertifikası, yurt dışındaki okullardan mezun olanlar için denklik belgesi, felsefe mezunlarının sosyoloji, mantık gibi dersleri verebileceğine ilişkin belge gibi ek belgeler istenebilir. Belgeler bizzat ya da kargo yoluyla iletilebilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.