1. HABERLER

  2. HABER

  3. Atanmasına Rağmen Göreve Başlamayanlara Ceza!
Atanmasına Rağmen Göreve Başlamayanlara Ceza!

Atanmasına Rağmen Göreve Başlamayanlara Ceza!

Kamu Personeli Olarak atanmasına rağmen görevine başlamayanlar kamuyu meşgul etmeleri nedeniyle birtakım yaptırımlara tabi tutulabilir.

A+A-

1 Yıl Memur Olamama
Kamu görevine Kamu Personeli atanan kimseler ikametine göre belirli bir süre içerisinde görevlerine başlamak durumundadır. Bu kapsamda aynı ikamet yerinde göreve başlayanlar 1 işgünü içerisinde görevlerine başlamak zorunda iken ikameti farklı bir ilde olanlar için 15 günlük süre söz konusudur. Bu süre zarfında görevine başlamayanlar için atama iptali yoluna gidilir. Ancak göreve başlamamasının mücbir sebepten kaynaklandığını ispat edenler görevlerine en geç 2 y içerisinde dönebilirler. Bu süre içerisinde dönmemeleri durumunda atamaları iptal edilecektir. 

Atamaları bu nedenle iptal edilen kimseler ise 1 yıl boyunca yeniden kamu kurumlarında memur olarak göreve başlayamazlar. Bir yıllık süre bittikten sonra başlamaları mümkün olacaktır. Yukarıda ifade etmiş olduğumuz durumlar ilk defa kamuya atananlar için geçerli olan hususlardır. Ancak naklen bir atama gerçekleştirilmiş ise durum farklılık göstermektedir. Zira bu durumda kişi memur olarak çalışmakta ve göreve başlamaması durumunda memuriyetten çekilmiş sayılma gibi bir durum söz konusu olacaktır. 

Bu durumda 1 ve 15 günlük süreler aynısıyla geçerlidir. Ancak memurun 10 iş günü boyunca işe gelmemesi durumunda memuriyetten çekilme hükümlerine başvurulacaktır. Dolayısıyla bu konuda memurların son derece dikkatli olmaları ve işe gitmezlerse memuriyetten çıkarılabilecekleri konusunu hatırlarında tutmaları gereklidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.