1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ateş Çıkması Sayesinde Hastalıkların Belirlenmesi
Ateş Çıkması Sayesinde Hastalıkların Belirlenmesi

Ateş Çıkması Sayesinde Hastalıkların Belirlenmesi

Çocuklarda meydana gelen ateş yükselmelerinin onlarda oluşabilecek hastalıkların belirlenmesinde kritik bir önemi bulunmaktadır.

A+A-

Birçok anne ve baba çocuklarının ateşi çıktığında hemen paniğe kapılarak ateşin düşmesi için çeşitli ilaçlar kullanmaktadır. Oysa bu durum bilindiği gibi çok tehlikeli bir durum değildir. Sadece ateş kontrol altına tutulmalıdır. Bu sayede çocuklarda oluşan rahatsızlıkların tespiti ve tedavisinin erkenden başlanmasında oldukça kritik bir önem sahiptir.

Normal ateş aralığı 36,5 ile 37,5 arasında değişebilmektedir.  Çocuklarda ise yetişkinlere göre bu aran biraz daha fazla olmaktadır. Bu tıbbi olarak normal bir durumdur. 

Ateş Bağışıklık Sistemini Tetiklemektedir

Ateşin vücut açısından 2 kritik görevi bulunmaktadır. Bunlardan ilki bağışıklık sistemini uyarmak ikincisi ise vücut için tehlikeli mikroplarla mücadele etmektir. Hastalık etkisi olan mikroplar vücuda saldırı düzenlendiklerinde onları ilk olarak makrofaj olarak adlandırılan hücreler karşılar ve mikropları durdurmaya çalışırlar. Bu mücadele sırasında hücreler bağışıklık sisteminin uyararak yardım istemektedirler. Bağışıklık sistemleri de pirojen adı verilen maddeyi sentezlerler. Sentezlenen bu madde vücut ısısının artmasına nende olmaktadır.

Ateşin Vücut İçin Faydaları

Çocuklarınızın ateşi 38 derecenin üzerine çıktığı durumlarda ateş düşürücü verilebilir. Diğer durumlarda ise beklemekte fayda vardır. Çünkü ateş vücudun enfeksiyonlara karşı savaş yöntemlerinden biridir. Ateşin diğer faydaları arasında ise; kanda akyuvar sayısını çoğaltma, antikor üretimini artırma, virüslerin hücrelere saldırmasını önleme, mikropların üremesini yavaşlatma ve bakterilerin demirle beslenmesini engelleme gibi faydaları vardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.