1. HABERLER

  2. HABER

  3. Avukat Alımları Merkezi Olacak
Avukat Alımları Merkezi Olacak

Avukat Alımları Merkezi Olacak

Danıştay 12. Dairesi tarafından verilen karar sonrasında avukat alımlarının merkezi yapılması için DPB harekete geçti.

A+A-

Kadro Talepleri İletilecek
İstanbul Barosu tarafından sözlü sınav ile avukat alımı düzenlemesine karşı açılan davada Danıştay 12. Dairesi sözlü sınav ile alımların hukuka uygun olmadığına kanaat getirmişti. Bunun üzerine DPB avukat ve hukuk müşaviri alımları için sözlü sınavın uygulanamayacağını belirten bir resmi yazıyı kurumlara gönderdi.

Bu resmi yazı içerisinde kurumların personel taleplerini de iletmeleri istendi. Böylelikle merkezi alım gerçekleştirilecek ve sözlü sınav yapılmayacak. DPB gönderdiği resmi yazı içerisinde yönetmelik ile alım yönteminin değiştirebileceğini de belirtti.

Liyakat Esası
Geçmişten bu yana memur alımları sorun oluşturmaya devam etmektedir. Zira sözlü sınav ya da mülakat ile gerçekleştirilen alımlar objektif olmaktan uzak bir şekilde gerçekleşmekte ve bu da liyakat esasını ihlal etmektedir. Bu konuda Danıştay'ın almış olduğu karar herkesi umutlandırmış olsa da pek çok meslek grubunda halen daha sorunlar mevcuttur.

Bu kararın diğer meslek grupları için de bayata geçirilmesi son derece isabetli olacaktır. Genel yönelime bakıldığında mülakattan sözlü sınava doğru bir geçiş yaşandığını da ifade edebiliriz. Bu iyiye işaret olsa da yine de pek çok sözlü sınav dava konusu olmaktadır. Bu konuda daha temel adımların atılması gerekmektedir. Böylelikle kamu hizmetlerinin daha etkin sunulması da sağlanacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.