1. HABERLER

  2. HABER

  3. AYM Kararlarına Göre Emekli İkramiyesi
AYM Kararlarına Göre Emekli İkramiyesi

AYM Kararlarına Göre Emekli İkramiyesi

SGK m. 89 hükmüne göre emeli ikramiyesi aylık bağlanma tarihi üzerinden hesaplanır dense de, AYM’ye göre kişinin zararının giderilmesi için güncel miktar üzerinden ödeme yapılması gerekir.

A+A-

Emekli İkramiyesi Düşük Tutardan Ödenenler Dikkat!
Daha önce memur olarak çalışırken, ayrılacak işçi ya da esnaf olarak çalışanlar emekli olup aylık bağlandığı zaman memurluk süresine ilişkin ikramiye alabiliyorlar. Ancak SGK m. 89 hükmüne göre ödemelerin hesabında aylık bağlanan tarih hangi yılda ise o yıldaki emekli ikramiyesi baz alınıyor. İşte bu durum ilgililere kuruşla hesaplanan çok komik tazminatlar ödenmesi anlamına geliyor ve mağduriyet yaratıyor. 

AYM’ye taşınan benzer olaylarda daha önce 25.07.2017 tarihinde 2014/7621 başvuru numaralı bir karar 02.08.2017 tarihinde resmi gazetede yayınlanmıştı. Bu kararda AYM ilgililerin hak kaybı yaşayarak uğradığı, mülkiyet hakkının ihlal edildiği zararın giderilmesine hükmetmiştir. Yani bireysel başvuru sonucunda aylık bağlandığı tarihe göre hesaplanan ikramiyenin zarara sebep olduğu, güncel tutarlardan ödeme yapılması gerektiğine hükmetmiştir. 

Bu Karar Emsal Teşkil Eder Mi?
Karar bireysel başvuru sonucu çıktığı için ilk olarak ilgilisine uygulanır. Karar tarihinden önce emekli ikramiyesi alanlara uygulanamayacaktır. Davası halen devam edenler ile yeni dava açacak olanlar için emsal teşkil edecektir. Dava açmayanlar içinse SGK eski uygulamalarına devam edecektir. Yani güncel ikramiye almak isteyenler dava açarak hakkını arayabilir ve bu kararı emsal gösterebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.