1. HABERLER

  2. HABER

  3. AYM’den Aday Memurun Görevden Çıkarılması Hakkında Önemli Karar
AYM’den Aday Memurun Görevden Çıkarılması Hakkında Önemli Karar

AYM’den Aday Memurun Görevden Çıkarılması Hakkında Önemli Karar

Yargıtay bünyesinde zabıt katibi olarak çalışmakta olan bir personelin memuriyete başlamadan önce yaptığı Facebook paylaşımlarına verilen kınama cezası AYM engeline takıldı.

A+A-

Özel Hayata Saygı İlkesinin İhlali
Yargıtay bünyesinde görev yapmakta olan bir zabıt katibi hakkında savcılık tarafından soruşturma başlatıldı. Kişinin Facebook ve telefon paylaşımlarından hareketle başlatılan soruşturma neticesinde kişi 3 ay hapis cezası ile birlikte adli para cezasına çarptırıldı. Soruşturmanın sonucu kişinin görev yaptığı Yargıtay’a da bildirildi. Yargıtay yaptığı inceleme neticesinde aday memur olan kişiye kınama cezası verdi. Ardından da 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu madde 56’da yer alan hükümler doğrultusunda zabıt katibinin memuriyet hayatına son verildi. Bunun üzerine idare mahkemesine başvuruda bulunan memur istediğini neticeyi elde edemedi. Konuyu Danıştay’a kadar taşıyan memurun lehine bir karar çıkmadı. Son çare olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunan katip nihayet sevindirici bir haber almayı başardı. 

AYM yaptığı incelemeler neticesinde verilen kınama cezasının orantısız olduğuna hükmetti. Ayrıca yapılan paylaşımların memuriyet hayatından evvel olması nedeniyle özel hayata saygı hakkının ihlal edildiğine de kanaat getirdi. Ayrıca kişinin mesleki hayatını olumsuz etkileyecek bir durumun olup olmadığının da disiplin soruşturmasında ve mahkeme kararlarında irdelenmediği hususu da AYM’nin kararında yer aldı.

Hukuk mücadelesini sonunda kazanan zabıt katibinin görevine yeniden dönebilmesi için AYM kararı yeterli olmayacak. Zira AYM’nin kararları geriye dönük olarak uygulanamamaktadır. Bunun için olağanüstü bir başvuru ile yargılama sürecinin yeniden başlatılması gerekecektir. Ancak AYM’nin bu kararı aynı durumda olan diğer memurlar için de son derece önemlidir. Zira idare mahkemeleri bundan sonra bu karar ışığında kararlarını vermek durumunda kalacaklardır. En son aşama olarak Danıştay mahkemesi de bu hususa dikkat edecektir.

Aday memurların en ufak bir soruşturma geçirip ceza almaları durumunda memuriyet hayatlarına son verilmesi de büyük sıkıntılara neden olmaktadır. Dolayısıyla aday memur olanların diğer tüm memurlara göre çok daha dikkatli olmalarında fayda vardır. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan sorunlar ile karşı karşıya kalmak söz konusu olabilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.