1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. AYM’den Gezi Parkı Eylemlerine Katılan Kamu Personeline Ret Yanıtı
AYM’den Gezi Parkı Eylemlerine Katılan Kamu Personeline Ret Yanıtı

AYM’den Gezi Parkı Eylemlerine Katılan Kamu Personeline Ret Yanıtı

Sendikasının çağrısı üzerine gezi parkı eylemlerine katılan Kamu Personelinin aldığı disiplin cezası onandı.

A+A-

Sendikal Eylemlerin Sınırı Aşmıştır
Ankara Mamak Belediyesinde kamu personeli olarak çalışan davacılar tarafından gezi parkı eylemlerine katılım saplanmıştır. Davacılar Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM-BEL-SEN) üyesidir. TÜM-BEL-SEN de Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK)’e bağlıdır. KESK tarafından 16 Haziran 2013 tarihinde Gezi Parkı eylemlerine katılım sağlanması amacıyla iş bırakma kararı alınmıştır. TÜM-BEL-SEN üyesi belediye çalışanları da bu kapsamda 17 Haziran 2013 tarihinde işe gitmemiştir. İşe gitmeyen davacılar için disiplin soruşturması başlatılmıştır. Mazeretsiz olarak göreve gelmeme sebebiyle davacılara disiplin cezası verilmiştir. Yerel mahkemeden başlayan süreçte davacılar olumlu yanıt alamamıştır ve yargı süreci Anayasa Mahkemesi aşamasına gelmiştir. AYM’ye yapılan bireysel başvuruda AYM tarafından karar onanmıştır. 

AYM Kararı
Başvuruyu inceleyen Anayasa Mahkemesi disiplin cezası verilmesini onamıştır. Davacıların eyleminin ülkenin iç siyasetine ilişkin sosyo-politik unsurların ağırlıklı olduğu bir amaca hizmet ettiği tespitinde bulunmuştur. Bu nedenle her ne kadar sendikaların davet ettiği bir eylem olsa da, bu eylem sendikaların çekirdek faaliyet alanında kalmamaktadır. 
Bir gün iş bırakma şeklinde yapılan eylemde devletin takdir marjının daha geniş olduğu belirtilmiştir. Yapılan eylemin sendika üyelerinin menfaatleri ile doğrudan ilgili olmadığı açıklanmış, politik yönü ağır basan bir eylem olduğu belirtilmiştir. Politik bir sebeple işe gitmeme eyleminin yol açtığı zarar devletin ve toplumun katlanması gereken cinsten bir zarar değildir. 

AYM yukarıda açıklanan gerekçelerle disiplin cezası verilmesinin hukuka uygun olduğuna karar vermiştir. Verilen disiplin cezasının demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olduğu kanaatine varmıştır. 

Örgütlenme Özgürlüğü İhlal Edilmemiştir
Anayasa ile güvence altına alınan haklardan biri de örgütlenme özgürlüğüdür. Memurlar da sendikalar aracılığıyla bu haklarını kullanmaktadır. Anayasal bir hak olduğundan, belirlenen sınırlar kapsamında memurlar da örgütlenebilecektir. Ancak AYM tarafından yukarıda açıklanan gerekçelerden ötürü; gezi parkı eylemlerine katılma fiili örgütlenme hakkının kapsamında değildir. Bu yüzden de memurun örgütlenme özgürlüğü ihlal edilmemiştir. Açıklanan sebeplerle başvuru reddedilmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.