1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. AYM'den Son Dakika Güvenlik Soruşturması Kararı
AYM'den Son Dakika Güvenlik Soruşturması Kararı

AYM'den Son Dakika Güvenlik Soruşturması Kararı

Anayasa Mahkemesi memuriyete girişlerde uygulanan güvenlik soruşturmasıyla ilgili milyonlarca memur adayını ilgilendiren çok önemli bir kararı yayımladı. Bu karar 657 devlet memurları kanununu büyük anlamda etkilemektedir.

A+A-

Anayasa Mahkemesine ana muhalefet partisi iptal davası açtı. Memuriyete girişlerde uygulanan soruşturmayla ilgili iptal davasında güvenlik soruşturmasının hukuka uygunluğu denetlendi.

657 devlet memurları kanununda memur olabilme şartına 15 Temmuz darbe girişimi sonrası güvenlik soruşturması şartı 48. maddesiyle getirilmiş ve memuriyette birçok aday güvenlik soruşturması yoluyla elenmişti. 

İptal kararı için CHP'nin açtığı davada, Anayasa Mahkemesi memuriyete girişte vatandaşların kişisel veri niteliğindeki bilgilerinin şart öne sürülerek değerlendirmeye tabi tutulmasını Anayasa'ya aykırı olarak karara bağladı.

Anayasamızın 13.maddesinde "Temel hak ve hürriyetlerin yalnızca Anayasa'nın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabileceği ifade edilmiştir." ifadesi yer almaktadır. Kararın 13.madde yönünden incelenmesinde ise sonucu hukuka uygunsuzluğundan dolayı iptal edilmiştir.

AYM tarafından yayımlanan iptal kararında gerekçelerden birisi de yasamızda 20.madde açıkça belirtilen özel hayatın ve aile hayatının gizliliğidir. Bu kapsamda güvenlik soruşturmasının 20.maddeyi de ihlal ettiği AYM tarafından ifade edilmiştir.

Verilen kararın tam metninde "Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda devlet memurluğuna atanmada esas alınacak kişisel veri niteliğindeki bilgilerin alınmasına, kullanılmasına ve işlenmesine yönelik güvenceler ve temel ilkeler kanunla belirlenmeksizin bunların alınmasına ve kullanılmasına izin verilmesi Anayasa'nın 13., 20. ve 128. maddeleriyle bağdaşmamaktadır." İptal kararına ulaşmak için tıklayın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum