1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ayrıldığı Kuruma Karşı Görev Almama Yasağı Nedir?
Ayrıldığı Kuruma Karşı Görev Almama Yasağı Nedir?

Ayrıldığı Kuruma Karşı Görev Almama Yasağı Nedir?

Kamu kurumunda çalışırken çeşitli sebeplerden ayrılanlar, görev yaptıkları son 2 yıla ait konularda 3 yıl boyunca kuruma karşı görev alamazlar.

A+A-

Nasıl Uygulanır?
Kamuda görev yapmakta iken istifa, emeklilik ya da görevine son verme gibi yollarla işinden ayrılan kişiler için kuruma karşı görev alma yasağı mevcuttur. 06.10.1981 tarih ve 2531 sayılı “Kamu Görevlerinden Ayrılanların Yapamayacakları İşler Hakkında Kanun” ile bu konunun ayrıntıları düzenlenmiştir. 

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan her statüdeki memur yasağın kapsamına dahildir. Görevden ayrılmadan önceki son 2 yıl içinde yapılan konularla sınırlı olmak üzere ayrıldıkları kuruma karşı doğrudan ya da dolaylı yoldan görev alamazlar. Bu yasak işten ayrılma tarihinden itibaren 3 yıl geçerlidir. Bu yasak daha çok kamu kurumlarının ihale alım sürecinde görevli olan memurlar için uygulanmaktadır. Böylece ihalelerin tarafsız olarak verilmesi ve kamuoyunda şüphe uyandıran bir durum olmaması hedeflenir. 

Özel kanunlarla farklı düzenlemeler yapılması mümkündür. Diğer yandan yasağın istisnaları da mevcuttur. Eğitim amaçlı olarak silâhaltına alınıp terhis olunan yedek subaylar kapsam dışıdır. Yedek subayların muvazzaflık hizmeti bittikten sonra yapacakları işler kapsam dışıdır. Uzman doktorlar, eczacılar, diş hekimleri kendi nam ve hesabına mesleğini yapıyorsa yasağa tabi olmayacaktır. Bu istisnalar yoksa ve yasağa uyulmazsa 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası öngörülmüştür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.