1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Azami Eğitim Süresi Araştırma Görevlileri İçin de Uygulanacak
Azami Eğitim Süresi Araştırma Görevlileri İçin de Uygulanacak

Azami Eğitim Süresi Araştırma Görevlileri İçin de Uygulanacak

Danıştay Sekizinci Dairesi tarafından verilen kararla araştırma görevlileri de azami sürelerin sıfırlanmasında kapsam içerisine dahil edilecek.

A+A-

Kadro Dışı Kalanlara Hak Doğdu
2014 yılında yapılan kanun değişikliği ile lisansüstü eğitim alan öğrencilerin öğrencilik azami süreleri yeniden belirlendi. Bu süreler hali hazırda okumakta olan öğrenciler için ise sıfırlanarak başladı. Buna göre 3 yıl olan yüksek lisans azami süresi zaten son senesinde olanlar için yeniden başlamış oldu. Böylelikle 6 yıl gibi bir süreyle yüksek lisansı tamamlamak mümkün hale geldi. Ancak bu sürelerin sıfırlanması ÖYP, 50/d ve 35/A statülerinde görev yapan araştırma görevlileri için uygulanmaması yönünde YÖK kanadında bir karar alındı. 

Alınan bu karar nedeniyle eğitim süresinin sonuna yaklaşan araştırma görevlilerinin ilişikleri kesildi. Böylelikle kadrodan olan araştırma görevlileri konuyu yargıya taşıdı. 5 yıl gibi uzun bir sürenin ardından ise lehte bir karar alındı. Söz konusu kararda kanun değişikliğine atıfta bulunuldu ve araştırma görevlisi ile öğrenciler arasında herhangi bir ayrım yapılmadığı ifade edildi. Bu nedenle de araştırma görevlilerinin ilişiklerinin kesilmesinin doğru olmadığına karar verilerek yürütmeyi durdurma kararı verildi. 

Araştırma Görevlileri Ne Yapmalı?
Danıştay tarafından verilen bu son derece önemli karar sonrasında ilişikleri kesilen araştırma görevlilerinin yeniden kurumlarına başvurmaları son derece önemlidir. Aksi takdirde hak kaybına uğramaları da söz konusu olabilir. Üniversiteler ise durumu yeniden inceleyerek ilişiği kesilen personelleri yeniden göreve almak zorundadır. Eğer bu işlem tesis edilmez ise yargı yoluna başvurarak yeniden bir karar alınması mümkün olacaktır.

Danıştay kararı sadece kanun çıktığı zaman görevde olan araştırma görevlilerini kapsamaktadır. Bunun dışında kalan araştırma görevlileri ise göreve başladıkları yıl itibariyle yeni sürelere tabi olmaktadırlar. Bu kanun değişikliği ile araştırma görevlilerini bilimsel çalışmaya teşvik etmek amaçlanmaktadır. Süre sınırlaması olmadığında araştırma görevlilerini tetikleyen bir unsur olmamaktadır. Bu da araştırma görevlisi kadrosunun boş yere işgal edilmesi anlamına gelmektedir. Ancak bununla birlikte kadro güvencesinin de verilmesi gereklidir ki akademisyenler kendilerini rahat hissederek bilimsel çalışma yapabilmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.