Bakan Açıkladı! ÖTV İndirimimi Geliyor? Tüm Detaylar

Bakan Açıkladı! ÖTV İndirimimi Geliyor? Tüm Detaylar

Son dönemlerde araba almayı düşünen vatandaşlarımızın gündeminde sıfır araç Pandemi süreciyle sıfır araç tedariğinde yaşanan sıkıntılar ve bu sebeple aşırı derecede artan ikinci el araç fiyatları yer almaktadır.

Sıfır araç almak isteyenler şimdi de sıfır araç alımlarında ÖTV indirimi yapılacak mı sorusunun cevabını araştırıyorlar. İşte tamda böyle bir zamanda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, herkesin heyecanla beklediği 2020 ÖTV indirim kararı üzerinde çalışma yapıldığını açıkladı. Otomobil pazarını canlandırması beklenen ÖTV indirim kararının yakın zamanda çıkması bekleniyor. 2018'de gelen ÖTV indirimi ile araç fiyatları makul seviyelere gerilemiş ve satışlar artmıştı.

Kamu bankalarının uygun faiz oranlarıyla verdiği taşıt kredilerini kullanıp araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarının pahalı olması sebebiyle ÖTV indirimi olacak mı sorusunun cevabını merak ediyor. Geçtiğimiz yıl yapılan ÖTV indirimi sonrasında araba satışları yüksek seviyelere ulaşmıştı. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), belirli ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi; Lüks ürünlerde (kürk, mücevher, lüks arabalarda gibi), İnsan sağlığına zararlı olan ürünlerde (Tekel ürünleri olan alkol, sigara gibi), Çevreye zarar veren ürünlerde (fosil atık, benzin, kömür gibi) ödeniyor. Resmi gazetede yayınlanan karar 2020 ÖTV indirimi için umut oldu. O karara göre: Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde belirtilen yüzde 22.8'lik artış nedeniyle vatandaşların 247.000 TL’ye kadar alınmayan ÖTV, 303.200 TL’ye yükseltildi. ÖTV ve KDV dahil 303.200 TL'ye kadar ÖTV alınmayacak.

ÖTV Nedir?

Özel Tüketim Vergisi, belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir.

Resmi Gazete'de ÖTV indiriminden faydalanacaklar aşağıdaki gibidir;

Şehit yakınları ( şehidin annesi, babası, eşi ve çocukları), Gazi ve gazi yakınları (gazinin annesi, babası, eşi ve çocukları), Yetkilendirilmiş sağlık kuruluşlarından alınan rapor ile engel durumu kanıtlanmış olan kişilerden ÖTV alınmamaktadır.

Bu şekilde ÖTV indirimi ile satın alınan araç 5 yıl boyunca satılamıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum