Bakan Albayrak: Para ve Mali Politikalarda Sıkı Duruşa Devam Edilecek

Bakan Albayrak: Para ve Mali Politikalarda Sıkı Duruşa Devam Edilecek

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplantısında söz alan Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, para ve mali politikalarda sıkı duruşun devam edeceğini belirtti.

Ekonomi Politikaları
Dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak başkanlığında Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nin (FİKKO) ikinci toplantısı yapıldı. Toplantıda yeni ekonomi politikalarına da değinildi. Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler ve ülkemize olan etkileri, ekonominin işgücü piyasasına etkisi ve istihdam tedbirleri, kur risklerinin yönetimi, yurtiçi piyasalarının geliştirilmesi ve bankaların likidite yeterlilikleri gibi konular toplantının gündemini oluşturdu. Ülkemizin finansal mimarisinin yenilenmesi ve finansal verilerin kalitesinin arttırılması da konuşuldu. İhracatı destekleyecek olan teşvik mekanizmalarının oluşturulması görüşüldü. 

Üye olan kurumların yürüttüğü çalışmalar ayrıntılı bir şekilde değerlendirildikten sonra, uygulanabilecek ilave tedbirler ve düzenlemeler değerlendirilmiştir. 

Sıkı Duruşa Devam
Toplantıda en dikkat çeken başlıklardan biri para ve maliye politikalarının gidişatı idi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomi politikalarındaki sıkı duruşun devam edeceğini söyledi. Yeni Ekonomi Programı (YEP)’in de bu çerçevede gerçekleşeceğini söyledi.

2018 yılında ekonomide yaşanan darboğazdan ötürü ekonomide sıkılaşma politikaları devreye girmişti. Kamuda tasarruf politikaları da bu kapsamda hayata geçirilmişti. Doların ateşinin düşmesi ile ekonomi politikaları merak konusuydu. Bakan Albayrak, Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nin (FİKKO) ikinci toplantısında, hayata geçirilen sıkılaşma politikalarının devam edeceğini söyledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum