Bakan Albayrak’tan İstihdama Dayalı Süreci Başlatıyoruz

Bakan Albayrak’tan İstihdama Dayalı Süreci Başlatıyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Namık Kemal Üniversitesinde iş adamlarına konuşma yaparak işsizliğin çözümü için istihdama dayalı süreç başlatacaklarını ve bu anlamda ihracat hamlesinin yanı sıra istihdam seferberlikleri başlatacaklarını…

Bakan Albayrak Namık Kemal Üniversitesinde “Türkiye için Değişim Başlıyor” programları çerçevesinde Tekirdağ İş Dünyasının buluşma programında ekonomiye dair bir dizi değerlendirmelerde bulundu. Bu değerlendirmelerin içerisinde dikkat çeken işsizlikle mücadele kapsamında yürütülen programlara bir yenisi eklendiğini bunun ise “İstihdama dayalı süreç” olarak nitelendirmiştir.

2019 yılını değerlendiren Bakan Albayrak Tekirdağ iş dünyasına Namık Kemal Üniversitesinde seslenerek ihracatta yüksek katma değer ve istihdama dayalı büyüme modeli programı ile 2020 yılında işsizliğin düşmesini beklediklerini açıkladı. Bunun yanı sıra 2019 yılında yerli kömür üretimi 60 milyon civarlarında seyrederken 100 milyonun tonun üzerine ve altın ise 25 ton civarlarından 38 tonu geçtiklerini tarihi rekorlar kırdıklarını söyledi.

2020 hedeflerimizin arasında ekonomi politikamıza hız vererek büyüme ve modeller inşa edeceklerini Bakan Albayrak söyledi. Bunun yanı sıra 47 milyar dolar ithalatı üstlenecek ikame edecek alanlar için finansman sağlayacaklarını enflasyon endeksli uygun maliyetli paket çerçevesinde 48 milyarlık tahsisin 30 milyara yaklaştığını açıkladı.

Bakan Albayrak 56.565 kuruma kredi verdiklerini kredi alan kurumların hedeflerine ulaştıklarını söyledi. Bununla birlikte 6 bin’in üzerinde sanayicimize 26 milyarın üzerinde kredi tahsis ettiklerini, çiftçilere 2,6 milyar kredi tahsisi, yerli makine alıcılarına 8,7 milyar kredi tahsisi ve buna benzer bir çok şekilde sanayicimize, iş adamımıza, çiftçimize ve yatırım yapmak isteyen gençlerimizin yanında olduklarını dile getirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak 2020 büyüme hız potansiyelimizi yakalayacağız çünkü ülkemiz bir çok badireler atlattı ve devam etmektedir. Ekonomimiz durağan dönemde yeniden doğal sürecine girecektir dedi. 2023 hedeflerimiz arasında 3 yıllık ekonomi programında öngördüğümüz % 5’lik doğal büyümemizi gerçekleştireceğimize inanıyor ve bunun için çalışıyoruz dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum