1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Bakan İtirafı Taşeronlarda Düzenleme Gerekiyor
Bakan İtirafı Taşeronlarda Düzenleme Gerekiyor

Bakan İtirafı Taşeronlarda Düzenleme Gerekiyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, taşeronlar konusunda düzenleme gerektiği vurgusunu yaptı.

A+A-

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, taşeronlarla ilgili soru önergesi yöneltti. Soru önergesinde kadroya alınmayan taşeronlar konusu yer alıyordu.

CHP Niğde Milletvekili ve Emek Büroları Merkez Yöneticisi Ömer Fethi Gürer’in verdiği yazılı soru önergesinde 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında kadroya geçirilmeyen taşeron işçilerle ilgili soru yöneltti.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 696 sayılı KHK ile çıkan taşeron işçileri ilgilendiren düzenlemenin kafalarda birçok soru işareti bıraktığını ifade etti.

Soru önergesinde; çok sayıda taşeronun düzenlemeler sonucunda kadrosuz kaldığını ve kamuda istihdam edilen şoförler de dahil olmak üzere KİT çalışanlarının ve bakanlıklarda çalışan kamu işçilerinin kadro alamadığı yer aldı. Ayrıca bazı özel bütçeli kuruluşlarda da işçilerin tamamının kurum kadrosuna alınmasıyla ilgili herhangi bir çalışma olup olmadığını yöneltti.

Belediyelerde yer alan 450 bin taşeron işçisinin belediye kadrolarına geçeceği belirtilirken belediye şirketlerinde kalmasının nasıl açıklanacağı, belediye kadrolarına işçilerin geçirilip geçirilmeyeceği, kamu ve KİT’lerde istihdam edilen kamu işçilerinin sosyal hakları ve ücret konusunda iyileştirme olup olmayacağı da soru önergesinde yer aldı.

Yöneltilen bu soru önergesine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise 696 sayılı KHK ve 375 sayılı KHK’ye eklenen 23. Ve 24. Maddelerde belirtildiği gibi kamu kurum veya kuruluşlarında alt işveren işçisi olarak istihdam edilen ve şartları uygun olanların talep etmeleri durumunda sürekli işçi kadrolarında istihdamlarının sağlandığını belirtti.

Ayrıca 696 sayılı KHK ile alt işveren işçisi olarak istihdam edilen personelin sürekli işiç kadrolarına geçiş için hukuki düzenleme gerektiğini de açıkladı.

Bunun üzerine CHP Milletvekili Gürer, AKP’nin hukuki düzenleme gereklidir yanıtının yetersiz olduğunu ve hükümetin bu konuda yeterli çalışma yapmadığını ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum