1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bakan Müezzinoğlu Memur ve Taşeron İşçiler Kamu Reformu Açıklaması
Bakan Müezzinoğlu Memur ve Taşeron İşçiler Kamu Reformu Açıklaması

Bakan Müezzinoğlu Memur ve Taşeron İşçiler Kamu Reformu Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kamu reformunu, referandum sonrası hayata geçirebilirsek bankamatik memurluğunu bitireceğiz. Kamu reformu yasasında taşeron işçilerin durumunu çözeceğiz dedi. Milyonlarca memur ve işçiyi ilgilendiren...

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kamu reformunu, referandum sonrası hayata geçirebilirsek bankamatik memurluğunu bitireceğiz. Kamu reformu yasasında taşeron işçilerin durumunu çözeceğiz dedi. Milyonlarca memur ve işçiyi ilgilendiren Kamu personel rejimine ilişkin açıklamaları.

Bakan Müezzzinoğlu 15 Temmuz darbe girişimi sonrası fetullahçı terör örgütü yapılanmasının en çok devlet kurumlarını ele geçirdiklerini görmekteyiz. Bu durum karşısında ihanet içinde bulunan kamu çalışanlarının ihraç yolu ile görevlerine son verdik. Ama bakıldığı zaman kamu düzeni ancak kamuda çalışanlar ile yapılabilmekte, ancak garantili iş olarak benim senen 657 sayılı devlet memurluğu vadesi dolmuştur, dedi.

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan devlet memurluğunu ( Kamu personeli reformu ) yaparak esnek hale getireceğiz. Bununla ilgili olarak uzmanlardan oluşan bir çalıştayımız çalışmalarına devam etmekte. Bunun yanı sıra esnek yapı ile memur rolleri belirlenerek daha düzenli çalışmaları kurumlara entegre etmiş olacağız.

Sistem nasıl çalışacak: Kamu personeli reformu ile devlette garanti iş yerine sekiz ana başlıkta karneye dayalı esnek bir model ile beş yıllık karne ile model oluşturarak, kamu hizmetlerinden yararlanan vatandaşlar esnek modelin içerisine katıyoruz. Yasa ile kamudan hizmet alan vatandaşlar ve kurum amirleri memura not verecekler. Memurun işbirliği, görev bilinci, performans ölçümü, iş kalitesi, disiplin, devleti temsiliyeti, liyakatı vb. ölçütler ile not verileceğini söyleyen Bakan Müezzinoğlu referandum sonrası hayata geçirmeyi planlamaktayız dedi.

Taşeronlar için Çalışma Bakanı Müezzinoğlu kamu personeli reformu ile birlikte bölünmüşlük her hangi bir statüsü bulunmayanlar veya yamalı olarak düzenlenen 657 sayılı devlet memurluğu yasasını sil baştan yapıyoruz. 657 sayılı devlet memurluğu yasasına monte edilen 4a – 4b – 4c – sözleşmeliler – taşeronlar ve mevsimlik işler tümden sıfırlayacak ve tümüne uygun düzenlemeler yaparak ayrıştırmanın önüne geçeceğiz dedi.

Bankamatik Memurluğu Bitecek : Kamu personeli reformu ile performansa dayalı kriterler getirilecek. Hali hazırda beş ayrı yasaya tabi olanlar tek çatı altında toplayacağız. Maaşlar hesapları dengesiz bir şekilde ödeme kriterleri ve çeşitleri başlıkları yeniden yapılandırılacak. Kamu reformu yasası ile yüksek performans gösteren memurlar daha yüksek maaş alabileceğini açıklayan Bakan Müezzinoğlu, bu sistem ile daha adil olunacağını ekledi.

İmtiyazlı Sınıf Olmayacak : Bakan Müezzinoğlu kamu reformu ile imtiyazlı olan Müsteşar, Vali, Genel Müdür gibi pozisyonlarda görev yapanlar görevleri süresi içerisinde imtiyazlı olabilir, fakat görevi bittikten sonra emeklilik harici tüm imtiyazlar biter açıklamasında bulundu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum