Bakan Müezzinoğlundan Kamuda İstihdam Açıklaması

Bakan Müezzinoğlundan Kamuda İstihdam Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu katıldığı bir televizyon programında kamu ve özel istihdamlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Müezzinoğlu, istihdam seferberliği hakkında da bilgi verdi. İşte Bakan Müezzinoğlu’nun açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 30 Haziran 2017 tarihinde Habertürk’te bir televizyon programına konuk oldu.

Bakan Müezzinoğlu programda; istihdam seferberliği, kamuya personel alımı hakkında önemli açıklama, esnek çalışma saatleri, kıdem tazminatı, emeklilik yaşı gibi konularda konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu emeklilik yaşı hakkında bilgilendirme yaptı. Şu an için emeklilik konusunda herhangi bir düzenleme çalışmasının olmadığını berlitti. Emeklilik konusunda dünyanın en gelişmiş ülkelerinin bile kaldıramadığı bir yükü Türkiye Cumhuriyeti’nin taşımaya çalıştığını belirtti.

İstihdam seferberliği konusunda hedeflerinin 1.5 milyon istihdam hedeflerinin olduğunu açıkladı. İlk 5 ayda ise 1 milyona yakın istihdama yaklaşıldığını ifade etti. 2017 yılının sonunda da istihdam edilecek personel sayısının 2 milyonu geçeceği müjdesini verdi. Böylece yıl sonunda işsizlik tek haneli rakamlara düşmüş olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla 2017 yılı sonuna kadar istihdam seferberliği dışında yeni bir eylem planı hazırladıklarını da belirtti.

Kamu personeli alımları hakkında yaptığı açıklaması ise kamuya istihdam bekleyen adayları üzdü. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu; özel sektöre daha çok istihdam gerektiğini ve kamuya alınacak personel sayısının azaltılması gerektiğini belirtti. 2017 senesi içinde kamuya 60 bin, özel sektöre ise 1 milyondan fazla personel alımı gerçekleştirileceğini ifade etti.

Kıdem tazminatı hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Müezzinoğlu, yaklaşık 13 milyon çalışanın olduğunu ve çalışan haklarının %80’inin korunmadığını ifade etti. Bu bağlamda çalışanın hak ve hukukunun korunması için ortak bir nokta bulmak amacında olduklarını, eğer bu da olmazsa yasal düzenleme yapabileceklerini ifade etti.

Esnek çalışma saatleri hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bir çalışması olduğunu ve artık bayramlarda, gece gündüz sürekli çalışmanın sona ereceğini belirtti. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum