1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Bakan Selçuk Liselerde Sınıf Geçme İle İlgili Kritik Kararı İlan Etti
Bakan Selçuk Liselerde Sınıf Geçme İle İlgili Kritik Kararı İlan Etti

Bakan Selçuk Liselerde Sınıf Geçme İle İlgili Kritik Kararı İlan Etti

Ortaöğretim seviyesinde sınıf geçme ile ilgili olarak devam eden düzenlemenin bundan sonraki süreçte değişeceği bilgisi açıklandı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eğitim öğretime yönelik yapılması planlanan köklü ve yapısal değişikliklerin hakkında kamuoyu bilgilendirmesi yapmaya ve planlanan sisteme dair detaylı bilgiler vermeye devam ediyor.

Bilindiği gibi yapılan son değişikliklerle birlikte halihazırda sistemde devam eden sınıf geçme yönetmeliğine göre bir öğrencinin sınıf geçebilmesi için öncelik olarak belirleyici olan kriter ders başarısı değil genel not ortalama başarısı olmaktadır.

Bu durum özellikle ortaöğretim seviyesinde öğrencilerin belirli derslerden zayıf not alsa bile diğer derslerden başarılı olması halinde sınıfı geçebilmesi ve genel tabloda başarılı bir öğrenci olması şeklinde sisteme kayıt edilmiş olmasına vesile oluyor.

Ortaöğretim öğrencileri neredeyse yıl boyunca sorumlu oldukları derslerin yarısından başarısız olsalar bile diğer derslerin puan katkılarından ötürü sınıfı geçebildikleri için bu başarısızlık herhangi bir tedbire ve yaptırıma da tabi olamıyor.

MEB Bakanı Ziya Selçuk bu konu ile ilgili olarak katıldığı bir televizyon programında; ortaöğretim öğrencilerinin örneğin 6 dersten zayıf alması ve diğer ders puanları ile sınıfı geçebiliyor olması hem eğitimin kalitesine hem de önemli derslerin Türkiye geneli merkezi sınavlarda başarı oranlarının düşmesine sebep oluyor açıklamalarında bulundu.

Mevcut düzenin değişmesi gerektiğini belirten bakan Selçuk; hem sınavlarda önemli derslerin net ortalamalarının yükselmesi hem de başarısız olan öğrencilerin başarılı olarak sistemde kayıt altına alınmaması için sınıf geçmenin kolay olduğu bu sistemin bir an önce değiştirilmesi gerektiğini ilan etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.