Bakan Selçuk Tedbirli Konuştu

Bakan Selçuk Tedbirli Konuştu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların 31 Ağustos tarihinde açılıp açılmayacağı ile ilgili soruya temkinli ve tedbirli bir şekilde cevap verdiği görülüyor.

Şu sıralar eğitim camiasının en çok konuştuğu ve tartıştığı konuların başında okulların 31 Ağustos tarihi itibari ile açılarak telafi eğitimine başlanıp başlanamayacağı konusu oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı resmi olarak okulların 31 Ağustos tarihinde açılarak 2 haftalık telafi eğitiminin uygulanacağını ve daha sonrasında 2020-21 eğitim öğretim dönemine başlanacağını açıklamıştı.

Fakat ülkemizde vaka sayılarının bir türlü istenilen düzeye inmemesi ve hala binli rakamlarda dolaşması nedeniyle okulların açılmasının büyük bir risk oluşturabileceği ifade ediliyor. Böyle bir durumda ülkemizde ikinci bir dalganın yaşanma riskinin de oldukça artabileceği yorumları yapılıyor.

Bakan Selçuk Temkinli Yaklaşıyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okulların resmi açılış tarihi açıklansa da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk son açıklamalarında kesin ifadelerden kaçındığı görüldü. Bakana yöneltilen okulların açılıp açılamayacağına yönelik soruya karşılık olarak Ziya Selçuk velilerin talepleri, Ağustos sonunda ki ve Eylül başında ki Türkiye’de ki korona tablosuna bakarak daha sağlıklı bir karar vereceklerini belirtti. Bakanın bu temkinli açıklaması ise okulların belirtildiği gibi 31 Ağustos tarihinde açılamayabileceği şeklinde yorumlandı.

Dünya geneline bazı ülkelerde normalleşme süreci kapsamında okullar açılmış fakat vaka sayılarının okul kaynaklı olarak arttığının tespit edilmesi ile tekrar kapatılmıştı. Sağlık uzmanların okulların corona virüs yayılması noktasında en riskli alanların başında geldiğini ve gerekli fiziki tedbirlerin alınmadan okulların açılması durumunda sonucun oldukça kötü olabileceğini açıkladı.

Sonbahar Döneminde İkinci Dalga Riski Artıyor

Türkiye’de okulların 31 Ağustos tarihinde açılması ile ilgili en büyük risk ise dünya genelinde sonbahar aylarında beklenen ikinci korona virüs dalgası olduğu belirtiliyor. Özellikle dünya genelinde son 1 haftadır günlük corona virüs vaka sayısında rakor üstüne rekor kırılması ve günlük 240 bin sayısının görülmesi ile birlikte pandemi riskinin artarak devam ettiği ve sanıldığı kadar kısa sürede de bu riskin geçmeyeceği görülüyor. Bu sebeple okulların açılma süreci ile ilgili tartışmaların daha uzun süre devam etmesi bekleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.