1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Bakan Selçuk Yabancı Dil Öğrenimini Değerlendirdi
Bakan Selçuk Yabancı Dil Öğrenimini Değerlendirdi

Bakan Selçuk Yabancı Dil Öğrenimini Değerlendirdi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bazı gruplar için yabancı dilin zorunlu değil seçmeli olabileceğini ifade etti.

A+A-

'Yabancı Dil Sorunu Tek Tip Yaklaşımla Çözülemez'
Canlı yayında bir programa katılan bakan Selçuk, eğitimle ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Yabancı dil öğretimi konusunda çok boyutlu bir mesele olduğunu ifade etti. Öğretmen kalitesi, ders içerikleri, çocukların dil öğrenme kapasitesi gibi pek çok faktör olduğunu aktardı. Yabancı dil sorununun tek tip yaklaşımla çözülemeyeceğini ifade etti.

Yabancı dil eğitimi için bütün okullarda hazırlık sınıfı olmamasını örnek gösterdi ve bu dersin bazı gruplarda zorunlu iken, bazılarında seçmeli olabileceğini aktardı. Bu konuda farklı senaryolar üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bazı okullarda hazırlık sınıfı olması hâlinde bazı sınıflarda süre artarken, bazı sınıflarda ise sürenin yetmeyeceğini belirtti. Dersleri yoğunlaştırarak vermek üzerinde çalıştıklarını söyledi. 

Dersler Azalıyor
Bakan Selçuk okullarda verilen ders sayısının dünya ortalamasının çok üzerinde olduğunu söyledi. Dünyada ortalama bir lisede 5 ders varken bizde 15 ders olduğunu söyledi. Bundan sonra temel dersler ve alan dersleri olacağını ve öğrencilerin istediği alandaki dersleri alacağını söyledi. Bu konu üzerinde STK'lar, veliler ve öğrencilerle çalıştıklarını aktardı. Daha sonra ise derslerin önemli ölçüde azalacağını aktardı. 

Bakan Selçuk bundan sonra ani değişiklikler yapılmayacağının sözünü de verdi. Değişikliklerin pilot bölgelerle başlayarak yavaş yavaş yapılacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.