1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Bakan Tatil Sayısının Artması Hakkında Açıklama Yaptı
Bakan Tatil Sayısının Artması Hakkında Açıklama Yaptı

Bakan Tatil Sayısının Artması Hakkında Açıklama Yaptı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya üzerinden gelecek eğitim öğretim döneminde ara tatil sayısının arttırılması hakkında konuştu.

A+A-

Kasım ve Nisan’da Tatil Olacak
Şu anki eğitim sistemimizde hafta sonu tatili dışında 15 gün sömestr tatili ve 3 ay yaz tatili yapılmaktadır. Ancak önümüzdeki eğitim döneminde tatil sayısı dörde çıkacaktır. Kasım ve Nisan aylarında birer hafta tatil yapılacaktır. Bu tatillerden ötürü okullar bir hafta erken açılacak ev bir hafta geç kapanacaktır. Yani sene içine toplam 2 haftalık 2 tatil eklenirken, yaz tatili 2 hafta kısalacaktır. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu ara tatilleri değerlendirdi. Tatil haberine çocuklar sevinirken, velilerden tepki aldıklarını dillendirdi. Veliler, çocuklara tatil olmasına rağmen anne ve babalar çalışacakları için zor durumda kalacaklarını belirtti. Bakan Selçuk da velilere seslenerek çözüm önerilerine açık olduklarını ifade ettiler. Önerileri kendilerine yazmalarını istedi. Bu konu hakkında çözüm bulmak için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Bakan Selçuk, tatillerde gençlik ve spor kamplarının öğrencilere özgüleneceğini belirtti. TÜBİTAK gibi kuruluşlarda öğrencilere yönelik fuarların düzenleneceğini açıkladı. Halk eğitim merkezleri ile laboratuvar benzeri okullarda da çalışmalar yapılacaktır. 

Ara tatiller sayesinde sadece öğrenciler değil, öğretmenler de nefes alacak. Dönem arasında dinlenerek ve eksikleri tamamlayarak eğitime daha iyi katılabileceklerdir. Düzenleme hayata geçerken veliler için de düzenleme yapılacaktır.
Yeni eğitim dönemi 9 Eylül 2019 tarihinde başlayacak. İlk ara tatil 18-22 Kasım 2019'da, ikinci ara tatil ise 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Böylece öğrenciler ve öğretmenler dönem ortasında dinlenecek ve sosyalleşme imkanı bulacak. Yarıyıl tatili ise 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılmaya devam edecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.