Bakan Vaka Sayısı Ne Yüksek ve Düşük Olan İller Açıklandı

Bakan Vaka Sayısı Ne Yüksek ve Düşük Olan İller Açıklandı

Ülkemizde corona virüs vaka sayılarında yaşanan büyük artış ile birlikte vaka sayılarının yüksek ve düşük olduğu iller büyük merak uyandırıyor. Sağlık Bakanı Koca bu sayıları açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün Bilim Kurulu ile yapılan toplantı sonrası açıklamalarında son bir haftanın vaka sayısı anlamında en yüksek ve en düşük vaka sayısına sahip olan illerini açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Aşıyı beklerken daha fazla dikkatli olalım. Muhtemelen alacağımız son viraj olan önümüzdeki süreçte hastalığa yakalanmayalım" ifadelerini kullandı. Bu ifadeler aşı ile ilgili olarak önümüzdeki dönemde oldukça önemli gelişmeler yaşanabileceği şeklinde yorumlandı.

Kayseri Ankara ve Mersin

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalarda corona virüs pandemisi ile ilgili olarak oldukça önemli tablolar paylaştığı görüldü.  Açıklanan tablolarda son hafta en çok ve en az hasta olan şehirler yer alıyor. Buna göre ülkemizde son 4 günlük vaka sayıları dikkate alındığında vaka sayılarında ki en yüksek artış yüzde 39,37 Kayseri, yüzde 38,84 Ankara, yüzde 36,99 Mersin illerinde yaşandığı görülüyor.

Türkiye genelindeki hastanelerin yatak doluluk oranı yüzde 51,6 olarak gerçekleşirken, yoğum bakım yatak doluluk oranı ise yüzde 66,3 olduğu görülüyor. Bakan Koca son dönemde Ankara’da yaşanan yüksek vaka artış hızının stabil hale geldiğini ve önümüzdeki süreçte Ankara’da vaka oranının düşebileceği bilgisini paylaştı. Bakan Koca rakamlara bakarak yorum yapmanın tek başına yeterli olmayacağı ve vatandaşların kurallara uymaya bu virüs ile mücadeleden tam anlamıyla galip gelinceye kadar devam etmesini talep ettiği görülüyor.

İstanbul İçin Kritik 10 Gün

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İstanbul için son hafta yaşanan artış trendinde bir düşüş yaşandığını fakat belirleyici sürecin önümüzdeki haftalarda yaşanacağı bilgisini verdi. İstanbul’da ki yoğun bakım doluluk oranının yüzde 60,2 ile Türkiye ortalamasının altında olduğunu vurgulayan Bakan Koca İzmir için ise yoğun bakım doluluk oranının yüzde 72,2 ile oldukça kritik bir seviyeye ulaştığını açıkladı. Aşı çalışmalarında başarıya ulaşana kadar mücadeleye devam edilmesinin önemini bir kez daha vurgulayan Bakan Koca’nın açıklamalarında son verdiği görüldü.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum