Bakanlar Kurulundan Sağlık Çalışanlarına Müjde

Bakanlar Kurulundan Sağlık Çalışanlarına Müjde

Sağlık Bakanlığı çalışanlarına bir çok konuda önemli müjdeleri içeren yasa paketi Bakanlar Kurulundan geçti.

Bakanlar Kurulunda kabul edilen yasa tasarısına göre sağlık çalışanlarına önemli düzenlemeler yer alıyor. bunlar ek ödemelerin emekliliğe yansıması, sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi, Doktorlar hastalara karşı sigortalanacak. özlük hakları iyileştirilecek.

Sağlık Bakanlığının yüz binlerce çalışanını ilgilendiren kanun yasa tasarısı Bakanlar Kurulundan geçti. Sağlık çalışanlarını ilgilendiren bir çok müjde var.

Yıpranma payı gelecek

Sağlık çalışanlarına çalıştıkları her 5 yıl için 1 yıl yıpranma payı gelecek. Buna göre çalışanlar her bir yıl için 90 gün fazladan prim yatırmış gibi olacak 10 yıl çalışan personel 12.5 yıl çalışmış olacak 20 yıl çalışan 25 çalışmış olacak. bu düzenleme ile çalışanlar hem yaş hem de prim avantajı sağlayacak.

Yeni Düzenlemelerden bir tanesi de özlük haklarında yapılacak iyileştirmeler. Net maaşlara gelen zammın yanında emeklilik maaşın da yeni düzenlemeler gelecek. Yapılacak düzenleme ile ek gelirler emeklilik maaşına yansıyacak. doktor emeklileri maaşlarında en az bin liralık bir iyileşme olacak.döner sermaye ödemelerinde de düzenlemeler yapılacak. Nitelikli cerrahi operasyonlar ve doktorların sermaye geliri artacak.

Doktorlara tıbbı işlemlerinden dolayı sigortalanacak. Doktorların yaptığı tıbbi işlemlerinden dolayı doktora karşı açılacak tazminat davalarına karşı doktor korunacak. Özellikle doktorların doğunda oluşacak olumsuzluklara karşı doktorların sezaryene yönlendirmesi engellenecek.

Talep halinde sağlık çalışanlarına yetecek düzeyde kreş açılması sağlanacak. Özellikle bayan sağlık çalışanlarına kolaylık sağlayacak bir düzenleme olarak görünüyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.