1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bakanlık 100 Kaymakam Alımı Başvurularını Durdurmalı (Özel Haber)
Bakanlık 100 Kaymakam Alımı Başvurularını Durdurmalı (Özel Haber)

Bakanlık 100 Kaymakam Alımı Başvurularını Durdurmalı (Özel Haber)

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılmakta olan 100 Kaymakam Adayı alımı başvuruları yarın sona erecek. Ancak yeni yayınlanan 703 sayılı KHK ile başvuru şartları değiştirildi.

A+A-

İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı (2018- Kaymakamlık), 2 Eylül 2018 tarihinde Ankara’da yapılacağı açıklanarak; aday başvurularını, 5 Temmuz 2018 tarihinde ÖSYM tarafından alınmaya başlanmıştı.

Başvurular alınmaya başladığı tarihte (5 Temmuz 2018) 1700 Sayılı Dahiliye Memurları Kanununda (Kaymakamlık başvuru şartları) "Üniversitelerin Siyasal Bilgiler,Hukuk,İktisat,İşletme,İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki en az dört yıl süreli fakültelerden mezun olmak şarttır" ifadesi yer almaktaydı.

9 Temmuz 2018 Tarihli ve 30473 Sayılı Resmî Gazete - 3. Mükerrer sayısında yer alan KHK/703 Anayasada Yapılan Değişikliklere Uyum Sağlanması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede bu konuda önemli değişiklik yapıldı.

Yapılan yeni düzenlemeye göre Kaymakam alımı için daha önceden var olan Üniversitelerin belirli bölümlerinden mezun olmak şartı kaldırıldı.

Başvuruları halen devam eden 100 Kaymakam alımı için son başvuru tarihi olarak 12 Temmuz 2018 belirlenmişti. Yeni düzenleme sonrasında İçişleri Bakanlığı'nın 100 Kaymakam Adayı alımı için yayınlanan resmi ilanı durdurması; öğrenim şartlarının tekrardan düzelterek yayınlaması gereklidir. Adayların mağdur olmaması için bu bir zaruret haline gelmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İlgili Haberler